SİİRT ÜNİVERSİTESİ

Halen Eğitim Fakültesi olarak hizmet vermekte olan binamız 1967 – 1976 yılları arasında Kız İlköğretmen Okulu olarak faaliyet göstermiş, 1976-1977 döneminde 2 yıllık Eğitim Enstitüsü’ne ve 1982 yılında da Siirt Eğitim Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. 1989-1990 akademik yılından itibaren öğrenim süresi 4 yıla çıkarılmış ve 1992 yılında Siirt Eğitim Fakültesi adını almıştır.

Siirt Üniversitesi 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 5662 sayılı yasayla kurulmuştur.

Eğitim Fakültesinde İlköğretim Bölümü adı altında öğrencisi olan öğretmenlik programlarımız:

Sınıf Öğretmenliği
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
Fen Bilgisi Öğretmenliği
Matematik Öğretmenliği
Siirt Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin toplam 1500 öğrencisi bulunmaktadır.

Siirt Meslek Yüksekokulu’nda Muhasebe, Mobilya ve Dekorasyon, Makine, Elektrik ve Çocuk Gelişimi programları mevcut olup, bu yüksek okulda toplam öğrenci sayımız 368’dir.

Siirt Sağlık Yüksekokulunda ise Hemşirelik ve Sağlık Memurluğu bölümlerinde toplam 408 öğrenci eğitimlerini sürdürmektedir.

2007-2008 eğitim ve öğretim yılında Üniversitemizde toplam 2275 öğrenci eğitim almaktadır. Ek kontenjanla toplam öğrenci sayımız 2350 civarında olacaktır.
Rektör:Prof. Dr. Recep ZİYADANOĞULLARI