4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Junior Member Paranoyaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

Üniversite farkı ?

Merhaba sınav sonuçları açıklandı herkesin kafası karşık aklımda olan bir soruyu size sormak istiyorum
    Makine müh. Çevre müh. gibi bölümlerde hangi üniversitede okuduğun farkedermi ?
    Özellikle Makine müh . hakkındaki düşünceleri bilmek istiyorum.
    Tabi İst. Ank . Egeden bahsetmiyorum.
    Tşkler.

Senior Member muratall01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: Üniversite farkı ?

Farkeder tabi ki. Öncelikle ingilizce eğitim şart olmalı.
    Bilhassa makina mühendisliği için eğitim kalitesi ve labaratuar desteği önemli.

Ege mühendislik fakültesini tavsiye etmeyeceğim zaten.
    Makina için benim tavsiyem İTÜ,ODTÜ,YTÜ. Sonrasında Kocaeli,Eskişehir,Çukurova,9 Eylül ve Ege sıralamasında.

Çevre Mühendisliği şu an için popüler meslekler arasında. 5 yıl sonra aynı şey geçerli olur mu ? Açıkçası çok fazla olumlu değilim.

Junior Member memocan87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: Üniversite farkı ?

katılıyorum. çevre mühendisliğinin geleceği tartışılır. ellerindeki yetkilerin bir çoğu kimya bölümü ve kimya mühendisliği mezunlarında da var. dava dava üstüne açıyolar gerçi ama...

Üye onur konya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    konya
    Konular
    7
    Bölümü
    Makine
    Tecrübe Puanı
    0

Cevap: Ynt: Üniversite farkı ?

Çevre mÜhendİslİĞİnİn yerİne Şİmdİ teknolojİ mÜhendİslİĞİ aldi.bİr makİne mÜhendİsİ olarak sİze benİm de mezun olduĞum odtÜyÜ tavsİye ederİm.gerÇİ sİzİn sinav sonuÇ puaniniza gre alinabİleck bİr drumdur ama ben yİne de belİrteyİm.odtÜnÜn bİrÇok nedenİ vardir:
    1-undo-redo-lego proĞramlama dİlİ olarak makİne mÜhendİslerİ gÖrebİlecek.bu ÖĞretİ hİÇ bİr makİne mÜhendİslİĞİ okutulan Ünİversİtede yoktur.
    2-en fazla makale yayinlayan 2 Ünİversİteden bİrİ dİĞerİ selÇuk seÇlmİŞtİr.
    3-en fla prof.dr.doÇent barindiran Ünİversİtedİr.
    4-yurt disindakİ Özellİkle dÜnyanin en İyİ Ünİversİtelerİ olan yale,cambİrİdge,oxford,harward ... Gİbİ Ünİversİtelerle erasmus projesİ kapsaminda yatay geÇİŞ saĞlanilabİlecek-1 yil yut diŞinda dİl eĞİtİmİ alabİlecek toefl tarzi sorularla yÖnlendİmeler yapmaktadir.
    5-tÜrkİyenİn en bÜyÜk 500 Şİrketİn 124 Üyle baĞlanti ve orantili olarak ÇaliŞan gerek taj gerek okul sonrasi ÇaliŞma hayati İÇİn anlaŞmali Şİrketlerle baĞlantilidir.
    6-tÜrkİyenİn en bÜyÜk kÜtÜphanesİne sahİptİr.
    7-pascal proĞramlama dİlİ olarak makİne mÜhendİslerİnİn gÖreceĞİ kalİte kontrol gİbİ derslerİ en İnce aŞamasina kadar teorİk ve pratİk olarak uygulayabİleceĞİ ÇaliŞma sahalari
    8-Ünİversİteler İÇİnde en donanimli makİne labaratualarina sahİp,en donanimli atÖlyeye sahİp Ünİversİtelerden bİrİdİr.ÖrneĞİncnc tegahi dİĞer Ünİversİtelerde yokken bu Ünİversİtede hem de eksenlİ bİr Şekİlde tam 12 tne torna-freze-İŞleme merkeİ tezgahi var.kza dİĞerlerİ İÇİn de Öyle.
    9-Ünİversİte -sanaİ İŞ bİrlİĞİ arasinda İmzalanmiŞ bİrÇok projesİ bulunmaktadir.
    10-hemen hemen derslerİn %90 i kadari İngİlİce olaak alinabİlmektedİr.
    11- okulu bİtİren makİn mÜhendİslerİnİn % 96 si İŞ garantİlİ bulmŞ bunlardan % 78 İ global olarak nİtelendİrebİlecceĞİmİz tÜrkİyenİn ve dÜnyanin bÜyÜk fİmalarinda ÇaliŞma İmkanlari bulmuŞtur.%8 İ İse Şİrket sahİbİ olmuŞtur.
    12-dİĞer bİrÇok akİİvİtedeyaŞam kalİtesİ Şehİr vs dÜŞÜnÜldÜĞÜnde tercİhen olabİleceĞİ bİr Ünİversİtedİr.

DİĞer tavİsİye Ünİversİteler İtÜ,boĞazİÇİ,bİlkent.

EĞer kİ sadece ben makİne mÜhendİsİ olarak bİtİrİİym.gerİsİ nerede ve nasil bİtİrdİĞİm Önemlİ deĞİl dİyorsaniz İse aksaray,nİĞde ,kÜtahya hem İllerİn sakİnlİĞİ hem yaŞam stanardi hem de ÖĞrencİyİ fazla zorlamadan bİtİrebİlmesİnİ saĞlayan Ünİversİtelerdİr.tercİh sİzİndİr.bİrbİrİne denk Ünİversİtelerden bİtİrİldİĞİ zaamn pek bİr farketmese de gÜel bİr Ünİversİtede okulu bİtİrmek İŞ hayati İÇİn oldukÇa sİze kredİ ve prestİj saĞlayabİlİr.

Bİr konyali olarak selÇuk Ünİversİtesİnİ Önerİrİm.selÇuk Ünİversİtesİ hem ne Çok yÜksek ne de Çok dÜŞÜk orta ayarda olan (makİne mÜhendİslİĞİ) adina konuŞuyorum.bİr Ünİversİtedİr.tÜrkİyenİn en fazla talebesİne ahİptİr.dersler konusunda ne Çok ordur.ne de Çok kolay sadece okuldakİ hocalar talebeyİ zorlamakta İŞİ siki ttmaktadirlar.ulaŞim barinma vs gİbİ durumlar İÇİn de gÜel bİr Şehİrİr.

Bu yazilanlar makİne mÜhendİslİĞİ İÇİndİ fakat makİne mÜhendİslİĞİne Çok yakin olan mekatronİk mÜhendİslİĞİ,Özellİkle ege Ünİversİtesİ tavsİye,maden mÜhendİlİĞİ ve Çvre mÜhensİlİĞİnİ ben olsam tercİh etmm hem İŞ sahasi hem ÇaliŞma Şartlarini pek beĞenİlmez.onlari yerİn teknolojİ mÜhendİslİĞİ veya malzeme ve metalÜrjİ mÜhendİslİĞİnİ tercİh ederİm.odtÜ nÜn makİne mÜhendİslİĞİ İtÜnÜn malzeme mÜhendİslİĞİ tavsİyedİr.ytÜ olarak derslerİ geÇmede sikinti yaŞayabİlrsİn.oranin ocalari da selÇuk gİbİ sikarlar..mÜtavazİ mezunİyetlre kayderİ ercİyes Ünİversİtesİnİ de ekleyebİlrsİn.tavsİyedİr.Şu an dÜnyada enerjİ panellerİ ve bor araŞtimrmalari Çok yaygin.sİz bu yÜzden Çevreyİ dÜŞÜnmÜŞ olabİlİrİsİnİz.ÇevremÜhendİsİyle bu projler ayni bĞlamda deĞİl .fakat Şunu unutmain kİ Ünİvrsİte farkindan snra kİŞİ farki gelİr.kİŞİ kendİsnİ gelİŞtİrmedİĞİ sÜrec İsterse en İyİ yerde okusun pek de bİr fayd saĞlamayabİlİr...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin