9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Administratör Ahmet EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    258
    Bölümü
    Makine
    Tecrübe Puanı
    10

Solid Works Kasnak Modelleme [Resimli Anlatım]

Başlangıç olarak TOP düzleminde skech açın. Daha sonra orijine sağa ve yukarı doğru eksenlerini çizin eksenlerden yararlanarak şekli çiziniz. Şekildeki radüsleri skech filetti kullanarak yapabiliriz. Skech filletli seçtiğinizde sol tarafta size kaçlık radüs yapacağınızı soracaktır. Şekilde 5’lik radüs yapılmış. O kutucuğa 5 yazıp radüs vermek istediğimiz yeri seçiyoruz

Evet parçanın 2 boyutlu çizimini bitirdik.

Sırada parçamızı döndürme var. Bunu da

komutundan yapacağız. Bu komuta tıkladıktan sonra katı modelleme şekilleri geliyor. Oradan

komutuna tıklayarak parçayı dik eksene göre çevireceğiz. Parçamızın katı model şeklinde de görelim.

İki boyut şeklimizin döndürülmüş hali

Kasnağımızın katı modelleme yaptıktan sonra şimdi parçamızın diğer işlemlerini yapmaya geldi.

Parçamızda tekrar ön yüzeyinde

açarak işlem yapacağız. Parçanın ön yüzeyini seçili hale getirdikten sonra parçamızın üzerine R100’lük daire çiziyoruz. Daha sonra orijine dik bir eksen çiziyoruz.

Eksenden sağa ve sola doğru birer eğik çizgi çiziyoruz. Bunları ölçülendirelim şekildeki gibi.ve kalan parçaları trimliyoruz.

Daha sonra yapıyoruz.

Ve şeklimiz bu hale getirdik.

Bu işlemden sonra bu kasnak deliklerini çoğaltacağız. Bu işlemi de aşağıda verilen komutlara girerek son şeklimizi çoğaltacağız.

Bu komuttan sonra sol tarafta bize kaç derecelik istediğimizi ve kaç tane yapacağımızı ve neleri çoğaltacağımızı soracaktır. Bizde komuta girdikten sonra işlem yapacağımız parçanın her çizgisini seçili hale getirerek 6 adet orijine göre çoğaltma yapacağız. Kendisine göre merkez belirlerse oku tutup orijine getirebiliriz. Şimdi parçaları ile delikleri açacağız.

mid plane yapalım 2 tarafa doğru boşaltma yapması için

Parçamızı üstünü seçili hale getirip parçanın üzerine filet de yapalım. Tekrar parçaya skech açarak kama kanalını da açabiliriz. R16’lık bir circle çizip daha sonra buna 8 ölçüsünde bir dik çizgi sağa doğru 5 ölçüsünde bir yatay çizgi daha sonra kenardaki circle trimle temizleyelim .şekilde kırmızı şeklindeki çizgileri . temizledikten sonra extrud cut vererek parçayı delelim ve kama kanalımızda tamamlanmıştır.

Alıntıdır.

LinkedIn Profile: http://www.linkedin.com/profile/view?id=84138498

Muhendisim.Org Owner
    Please feel free to contact...

Junior Member yasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: Solid Works Kasnak Modelleme [Resimli Anlatım]

kardeş eline sağlık güzel olmuş sanırım makine muhendisisin çalışmalarının devamını dilerim bende lise ögrendim solidworks programını çok güzel bi programdır senın de bu şekilde göstermen benı mennun etdi açıkçası

Junior Member NAHRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

anlatımın için çok teşekkürler dewamını dileri.yenilerinide bekleriz

Junior Member gebzeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Tecrübe Puanı
    0

evet bencede eline sağlık ....

Junior Member imral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

güzel bir çalışma teşekür ederim

Junior Member makmuh82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı KaRTaL Nickli Üyeden Alıntı
    Başlangıç olarak TOP düzleminde skech açın. Daha sonra orijine sağa ve yukarı doğru eksenlerini çizin eksenlerden yararlanarak şekli çiziniz. Şekildeki radüsleri skech filetti kullanarak yapabiliriz. Skech filletli seçtiğinizde sol tarafta size kaçlık radüs yapacağınızı soracaktır. Şekilde 5’lik radüs yapılmış. O kutucuğa 5 yazıp radüs vermek istediğimiz yeri seçiyoruz

Evet parçanın 2 boyutlu çizimini bitirdik.

Sırada parçamızı döndürme var. Bunu da

komutundan yapacağız. Bu komuta tıkladıktan sonra katı modelleme şekilleri geliyor. Oradan

komutuna tıklayarak parçayı dik eksene göre çevireceğiz. Parçamızın katı model şeklinde de görelim.

İki boyut şeklimizin döndürülmüş hali

Kasnağımızın katı modelleme yaptıktan sonra şimdi parçamızın diğer işlemlerini yapmaya geldi.

Parçamızda tekrar ön yüzeyinde

açarak işlem yapacağız. Parçanın ön yüzeyini seçili hale getirdikten sonra parçamızın üzerine R100’lük daire çiziyoruz. Daha sonra orijine dik bir eksen çiziyoruz.

Eksenden sağa ve sola doğru birer eğik çizgi çiziyoruz. Bunları ölçülendirelim şekildeki gibi.ve kalan parçaları trimliyoruz.

Daha sonra yapıyoruz.

Ve şeklimiz bu hale getirdik.

Bu işlemden sonra bu kasnak deliklerini çoğaltacağız. Bu işlemi de aşağıda verilen komutlara girerek son şeklimizi çoğaltacağız.

Bu komuttan sonra sol tarafta bize kaç derecelik istediğimizi ve kaç tane yapacağımızı ve neleri çoğaltacağımızı soracaktır. Bizde komuta girdikten sonra işlem yapacağımız parçanın her çizgisini seçili hale getirerek 6 adet orijine göre çoğaltma yapacağız. Kendisine göre merkez belirlerse oku tutup orijine getirebiliriz. Şimdi parçaları ile delikleri açacağız.

mid plane yapalım 2 tarafa doğru boşaltma yapması için

Parçamızı üstünü seçili hale getirip parçanın üzerine filet de yapalım. Tekrar parçaya skech açarak kama kanalını da açabiliriz. R16’lık bir circle çizip daha sonra buna 8 ölçüsünde bir dik çizgi sağa doğru 5 ölçüsünde bir yatay çizgi daha sonra kenardaki circle trimle temizleyelim .şekilde kırmızı şeklindeki çizgileri . temizledikten sonra extrud cut vererek parçayı delelim ve kama kanalımızda tamamlanmıştır.

Alıntıdır.

Member lampard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    15
    Tecrübe Puanı
    0

Çok teşekkürler

Junior Member artezz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı yasin Nickli Üyeden Alıntı
    kardeş eline sağlık güzel olmuş sanırım makine muhendisisin çalışmalarının devamını dilerim bende lise ögrendim solidworks programını çok güzel bi programdır senın de bu şekilde göstermen benı mennun etdi açıkçası

Junior Member debouer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

benn neden görem,iyom resimleri .. sadece yazılar var

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin