7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Senior Member muratall01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Kare Yataklı Rulman Montajı

merhaba
    Kare yataklı rulmanı eksenel hareketli yatak olarak nasıl teşkil edebiliriz?
    Böyle bir tecrübesi veya fikri olan var mı ?

Üye sozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    11
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: Kare Yataklı Rulman Montajı

mil üzerinde doğrusal(eksenel) çalışacak bir yatak kastediyorsanız, aklıma ilk gelen çözüm doğrusal rulman ya da burç kullanmak... Ayrıca neden rulmanlı yatak...?

Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

biraz yanlış tarif ettim sanırım daha geniş bir açıklamayla sanırım daha anlaşılır olur.

yanlızca radyal yüke maruz dönen bir mili iki ucundan yatağa alıyorum.Alışılmış olarak [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Lütfen Kayıt İçin Tıklayın ! ] kullanılıyor.
    benim uygulamamda ayrıca yüksek sıcaklık var 4000C
    bu sıcaklıkta milde eksenel gerilme olmaması için milin bir ucundaki yatağı milin eksenel genleşmesine müsaade edebilecek şekilde teşkil etmem lazım.

Konular
    11
    Tecrübe Puanı
    0

Anladığım kadarıyla,

1-)mil biraz uzun veya biraz yüke maruz kalıyorsa bir miktar eğilme olacak buda eksenel kaçıklık sebebiyet verecek. Bunun için "Oynak Makaralı Rulman" kullanman gerekebilir.
    2-)mil sıcaklıktan dolayı genleşecek ve yataklama mesafeleri oynayacak, bunun için de, sizin dediğiniz gibi, rulmanın en az biri serbest şekilde yataklanmalı.

SKF'den birkaç örnek:
    Yatak mil uçlarındaysa:

Yatak mil ortasındaysa:

SKF e-kataloğunda incelemek istersen:
    [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Lütfen Kayıt İçin Tıklayın ! ]

Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

sayın sozen ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
    sayenizde skf türk danışmanlarını aramayı akıl ettim.
    kare yataklı rulmanın eksenel hareketli yatak olarak kullanılmasının pek müsait olmayacağını fakat zorunlu hallerde mil/rulman iç bileziği arasında kaygan geçme toleransı verilerek eksenel harekete müsade edebileceğini öğrendim.
    dönen mille rulman bileziği arasındaki beraber dönme hareketinin sağlanması için rulman bileziğinin dış kısmında iki tane setskur civatayı sıkmak yeterli oluyormuş lakin setuskur civatalar eksenel kaymaya mani olmazmış.

sizin gönderdiğiniz yataklama uygulamalarını esas olarak tavsiye ettiler fakat rulman yatağı işleme imkanım ve vaktim olmadığından hazır yataklı rulman kullanmak durumundayım.

tekrar teşekkür ederim

saygılarımla

murat

Konular
    11
    Tecrübe Puanı
    0

Bilgi alışverşinde bulunuyoruz rica ederim, uygulayacağınız çözümü de merak ediyorum açıkçası.

Yalnız hala kafamı karıştıran bir durum var.
    Zaten hazır yataklar(SKF,FAG vs.) aşağıdaki "s" boşlukları dahil olarak üretilir. Herhangi bir işleme gerek duyulmaz. Eğer sadece sabit yataklama yapılacaksa bu boşluklar "tesbit bileziği" ile kapatılır. Tesbit bileziği de yine ilgili firmadan istenilen yatağa göre hazır olarak istenebilir. Sizin işinizde buna gerek yok tabi.

SKF'in setskurlu önerisi kafamı karıştırdı. Sizdeki eksenel hareket bu standart "s" boşluklarından(1-3 mm) daha mı fazla olacak? Ya da yatak mil üzerinde uzun yollu hareket mi yapacak?

Eğer amaç sadece sıcaklık genleşmesi ve yükü karşılmaksa bence katologtan seçim yaparak işlemesiz çözülebilr.

Gelişmeleri yine burda paylaşmanız foruma ve şahsıma çok şey öğretecektir.
    Saygı bizden...

Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

sn. sözen cevap biraz gecikti kusura bakmayın,
    sizin örnek gösterdiğiniz rulmanın hazır yataklı olduğunu ilk mesajınızdan tahmin etmemiştim.
    bunu ikinci mesajınızda anlayabildim.
    bugün teknik servisle tekrar görüştüm.bu yataklar piyasada hazır olarak bulunmadığından yurt dışı temini için 15-20 gün süre istediler.
    Benzer yataklı rulman INA marka bulduk.Mildeki uzama 4 mm olarak hesap ediyoruz.INA'daki standart boşluk 2 mm.
    Rulman kapağının dış bileziği sabitlediği badranın uzunluğunu kısaltarak bu boşluğu arttırdık.
    Sonuçta milin bir ucunda RCJY55 serisi yataklı rulman sabit yatak , diğer uçta 722512 serisi yataklı rulman hareketli yatak olarak kullanıyoruz.
    İlginize teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim

murat

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin