3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    Junior Member marijuana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

AKM pompa-boru sistemi

Merhaba arkadaşlar,

akışkanlar mekaniğinden bi projem var fakat projenin biyernde takıldım ve yardmlarınızı bekliyorum.Proje şöyle

3785 m3 kapasiteli su tankı dolu tutacak bir pompa-boru sistemi isteniyor.Su tankı, 2 km boru hattı ile 10 m asağıdakı golden cekılecek su ile dolucak.Tahnini gunluk su kullanımı 5700 m3.Dolum zamanı gunde 1 saati gecmeyecek.Boru sıstemı 4 tane ayarlanablr acıklı kelebek vana,10 tanede degısık acıda dırsege ve buyuklugu tasarm sırasnda secıleck galvanizlı boruya sahip olacak.Daha sonra tasarm malıyetı pompa secımı fln ıstenıo iste.

Benim sorunum surda;
    debi Q=5700/3600= 1.583 m3/s
    boru içindeki akıskanın hızının 2-3 m/s olması gerekio yersel kayıpların az olması ıcın yuksek hızlarda ucuk kayıplar cıkıo çünku, V=2 m/s aldıgımda boru ic capı 1m den daha fazla cıkıyo ve internetten galvanizli boru caplarına baktm max 300mm var.Ben simdi burada debiyi bolmek icin paralel boru hattımı kullanmalıyım ama paralel boru hattı kullanırsamda malıyet 5 katına fln cıkıyo nerdeyse ne yapmam gerekıo bı yardm lutfen

Senior Member Tolga19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: AKM pompa-boru sistemi

bu olay bir optimizasyon problemine dönmüş, suyun hızından dolayı gelen kayıptan dolayı pompanın mı daha çok maliyeti artar yoksa daha fazla boru kullanırsan boru sayısından dolayı mı daha çok maliyeti arttırırsın.

Bence ilk suyun hızını 5 m/s dene bak bakalım harcanan gücü 5 m/s'den hesaplayınca pompanın fiyatı çok artıyor mu, benim hesaplarıma göre 5 m/s hız olunca çap 0.6 m çıkıyor böylece 2 paralel boruyla işini görebiliyorsun. Çok çeşitli pompalar olduğu için fazla alternatiften iyi fiyatlar bulabilirsin.

Bu seçenek pompa fiyatını çok arttırıyorsa hızı 2.5 m/s dene yapıp pompa fiyatını kontrol et, bu hızda da 3 paralel boru gerekiyor.

Bu ikisinin maliyetini karşılaştır, bana en optimize değerler bunlar gelebilir gibi gözüküyor...

Junior Member marijuana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: AKM pompa-boru sistemi

ilgilendiğin için ck tesekkr ederm bi deneyim böyle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin