5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Junior Member hattat3d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

bir pistonun gücü ne kadar

iyi günler basit bir sorum olacak örneğin herkesin kullandığı bir aile otomobilinin motoru ortalama 60-70bg oluyor sanırım.bu motorların bir pistonunda yanma gerçekleşip piston geriye itildiği zaman ne kadarlık bir kuvvet uyguluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Junior Member orbjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: bir pistonun gücü ne kadar

herkese merhabalar, google'da catia linklerini ararken denk geldim siteye yeni üye oldum. hazır üye olmuşken sorduğun konu hakkında belki yardımcı olabilirim
    itme kuvveti hakkında somut bi rakam veremiyeceğim ama nasıl hesaplayabileceğin konusunda 1-2 bişey diyebilirim.

aracın teknik verilerindeki herhangi bir momenti, moment koluna bölersen(krank milindeki, eksenden olan çıkıntı olur bu da sanırsam) itme kuvvetini bulabilirsin. mesele pek çok aracın kataloğunda var olan max.torku(N.m), momant koluna(m) (ki sanırsam bunu da krank mili kataloglarından bulman lazım) bölersen, bir motorda oluşabilecek max. itme kuvvetini bulursun(N). burda aracın motor gücünün(hp) bi önemi olmaz, tamamen momente göre değişir.umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Junior Member BURHAN SEVERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

LJOLU

Junior Member hattat3d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar bilmek istediğim şu örneğin elimizde tek bir piston var bu piston yanma anı meydana gelince kendini geriye doğru itiyor peki bu pistonun önüne bir ağırlık koysak 3-5 kilo felan ne kadar ağırlığı hareket ettirebilir.Bilmek istediğim sadece bu.Yardımcı olursanız sevinirim

Junior Member webmasterenes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

bu soruna ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama. Fırat üniversitesinde otomotiv okuyorum. gecende derste çok iyi bir motor doçenti anlattı. bir pistona yanma esnasında toplam 3 TON yük bindigini söylemişti. bu tek piston olarakmı yoksa toplam 4 pist. yükümü bilmiyorum... agzım açıkta kaldı. ne kadar gerçek onu bilmiyorum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin