2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Senior Member kapriss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.10.2006
  Mesajlar
  371
  Konular
  35
  Tecrübe Puanı
  0

  Yalçın Bayer'in köşesinden

  53 yılda Atatürk olan Mustafa'nın koltuğu

  1881 yılında doğan Mustafa, ülkesini işgale gelen yabancı orduları Çanakkale'de dize getirdiğinde 34 yaşındaydı ve ona Mustafa Kemal diyorlardı.


  Türkler topraklarını işgalden onun liderliğinde kurtardıktan sonra 42 yaşında Cumhurbaşkanlığı'na oybirliği ile seçilirken adı Gazi Mustafa Kemal Paşa idi ve 53 yaşında Meclis kararıyla Atatürk soyadını aldı.

  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, kendi Cumhurbaşkanlığı iradesiyle yönettiği ülkesinin Meclis'inde verilen bir karar değil, 53 yılda yaptıklarıydı.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, Millet Meclisi'nde karnı tok oturanların önüne hazır kanun tasarısı getirip, vekillerin sadece el kaldırarak itaat etmelerini sağlamak ve dokunulmazlıktan faydalanıp hizmetinde olduğu milletine yukarıdan bakan bir siyasi yaşamı sürdürmek değildi.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, cephede yenilgiye uğrattığı yabancı devlet adamlarının onu büyük bir devlet adamı olarak tanıması ve ayağına ziyarete gitmelerini sağlayan saygınlığıydı.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, ülkesini yıkan düşmanları yenilgiye uğratması ve ardından o devletler tarafından kurulan Milletler Cemiyeti'ne davet edilmesiydi.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, vatanını ve milleti bölmeden yaptığı devrimlerle, insanlar arasında ayrımcılık gözetmeden onları Türk olmanın gururu içinde yaşatmasıydı.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, askerken tümen, başkomutan iken Millet Meclisi, devlet başkanı iken bankalar, fabrikalar, halk evleri, üniversiteler, dil ve tarih kurumları kurmasıydı.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, kendisinden önce 3 kıtaya hükmetmiş bir koltuğa oturarak Atatürk olunmayacağını bilerek, Atatürk olmak üzere oturduğu koltuğa kazandırdığı değerdi.
  Bugün oturulacak koltuk için, daha önce olduğu gibi yine iddia edilir ki, o koltuğu hak eden ve sırada bekleyen ikinci Atatürk'ler var.

  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan bir şeyler varsa, önce arkanızda bıraktığınız 53 yıla bakar ve Atatürk'ün koltuğuna dokunamazsınız.
  Mustafa'

  yı 53 yılda Atatürk yapan, bayrakları bayrak, vatanı vatan, milleti millet yapan değerler varsa, Atatürk'ün koltuğuna oturamazsınız.

 2. #2
  Administratör Ahmet EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.09.2006
  Mesajlar
  1.571
  Konular
  258
  Bölümü
  Makine
  Cinsiyet
  Erkek
  Tecrübe Puanı
  10

  Ynt: Yalçın Bayer'in köşesinden

  Mustafa'yı 53 yılda Atatürk Yapan milletini vatanını ölümüne sevmesi idi...


  LinkedIn Profile: http://www.linkedin.com/profile/view?id=84138498

  Muhendisim.Org Owner
  Please feel free to contact...

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •