Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
31 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Senior Member aĞıR aBLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: meslekler rehberi

10-AİLE EKONOMİSİ VE BESLENME ÖĞRETMENİ

TANIM

Çalıştığı eğitim kurumu ya da kuruluşunda öğrencilere veya yetişkinlere aile ekonomisi ve beslenme ile ilgili eğitim veren kişidir.

A- GÖREVLER

Aile Ekonomisi ve Beslenme konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeydeki öğrenci guruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim proğramları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
    Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmeni, bu program çerçevesinde;
    - Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,
    - Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri eğitime hazır durumda bulundurur,
    - Öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,

- Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilere yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
    - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı arttırıcı önlemler alır,
    - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
    - Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim proğramlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
    - Öğretmenler Kurulu toplantısına katılır,
    - Öğrencileri belirli dönemlerde yazılı ve sözlü sınava tabi tutup değerlendirir,
    - Sınav notlarını not defterine işleyip not fişleri düzenleyerek öğrencilerin çalışma performansını izler,
    - Devamla ilgili kayıtları ve diğer rapor ve kayıtları idareci ve velilere sunar.
    - Gıdaların işlenmesi, saklanması ile ilgili gelişmeleri ve piyasaya sürülen yeni ürünleri takip eder,
    - Tüketicilerin korunmasına ve eğitimine yönelik araştırma ve eğitim görevi yapar,
    - Ev araçlarının, yiyecek ve giyeceklerin seçilmesi, satın alınması ve kullanılması hakkında önerilerde bulunur,
    - Ailede kaynakları kullanma ve bütçe yapma bilgisi verir,
    - Bireyin fiziksel, sosyal, duygusal ve kültürel gelişimine yardım ederek ev, aile ve çalışma yaşamını dengeler,
    - Birey ve ailelerinin refahını destekleyecek bilgi ve becerileri öğreterek yaşam standartlarını yükseltir,
    - Aile bireylerinin kaynaklarını(zaman, para, araç-gereç,enerji vb) ekonomik şekilde kullanarak üretime katkıda bulunmalarını sağlar,
    - Özellikle kadının bireysel gelişimini destekleyerek toplumdaki rolünü geliştirir.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Görsel araçlar (TV, Video, Tepegöz, Sinema filmi, Slayt) ve bilgisayar,
    - El becerilerine yönelik örnek ürünler ve yapım araç-gereçleri, dikiş makinesi,
    - Laboratuar aletleri, kimyasal katkı maddeleri,
    - Mutfak araç-gereçleri (Ocak ,fırın, buzdolabı),
    - Alanı ile ilgili mesleki yayınlar,
    - Yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders defteri, yoklama fişi,
    - Öğrenci iş takip formu, ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları,
    - Meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar,

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Aile ekonomisi ve beslenme öğretmeni olmak isteyenlerin;
    - Sosyal bilimlere ve fen bilimlerine ilgili,
    - İnceleme ve araştırmaya meraklı,
    - Ayrıntılara dikkat eden,
    - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
    - Ekip çalışmasına yatkın,
    - Düşüncelerini başkalarına açık bir şekilde aktarabilen,
    - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,dikkatli,işine özen gösteren,
    - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
    - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
    - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu
    kimseler olmaları gerekir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Aile ekonomisi ve beslenme öğretmeni, sınıfta ve atölyede çalışır. Genelde derslerini ayakta yürütür. Çalışma ortamı hijyenik ve hareketlidir. Yakıcı maddeler ve kesici aletlerle çalışıldığından dikkatsizlik durumunda tehlikeyle karşılaşılabilinir. İşin durumuna göre tam ve yarım gün çalışırlar, okullarda belli günlerde nöbet tutarlar. Çalışırken öğretmenler, veliler, okul idarecileri ve öğrencilerle iletişimde bulunurlar.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi,
    - Gazi Üniversitesi (Ankara) Mesleki Eğitim Fakültesi,
    - Selçuk Üniversitesi (Konya) Mesleki Eğitim Fakültesi, "Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği" bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Fen Bilimleri (Biyoloji, Fizik,Kimya),
    - Matematik,
    - Türkçe,
    - Psikoloji,
    - Sosyoloji,
    - Felsefe

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için;
    - Lise veya dengi okul mezunu olmak,
    - Öğrenci Seçme sınavında (ÖSS) "Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği" lisans programı için yeterli Eşit Ağırlıklı (EA-1) puanı almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih bildirim formunda "Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği" ile ilgili en az bir yüksek öğrenim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Meslek Liselerinin, Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Servis, Servis Hizmetleri, Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri, Beslenme ve Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme, Ev Yönetimi, Aşçılık, Besin Teknolojisi-Pastacılık, Pastacılık, Besin Endüstrisi, Besin Endüstrisi -İşleme, Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi, Besin Teknolojisi-Besin Kontrolü ve Analizleri, Besin teknolojisi-Gıda Kontrol analizleri, Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi, Gıda Kontrol ve Analizleri, Ev ekonomisi, Mutfak, Gıda Teknolojisi, Kurum Beslenmesi bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarının Aşcılık, Et Endüstrisi, Ev İdaresi, Hazır Yemek ve Aşçılık, Mutfak Yönetimi, Yemek Pişirme Teknikleri ile Yiyecek-İçecek İşletmeciliği önlisans programını başarıyla bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

- Bu bölümde alınan eğitim dersleri: Genel Kimya, Genel Biyoloji, Genel Psikoloji, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi, İstatistik,
    - Bu bölümde alınan branş dersleri; Meslek Teknolojisi, Temel Beslenme İlkeleri, Pişirme Tekniklerine Giriş, Ev ve Mutfak Araçları, Besin Kimyası, Ev Yönetimi, Besin hazırlama ve Pişirme Teknikleri, Genel Mikrobiyoloji, Özel Durumlarda Beslenme, Aile Ekonomisi ve Tüketici Eğitimi, İş Teknik Eğitimi, Ev Planlama ve Dekorasyon, Deneysel Yiyecek Hazırlama, Kurum ve Ticari Mutfak, Gıda Analizi ve Kontrolü, Dünya Mutfak Kültürleri, Kat Hizmetleri, Servis Teknikleri, Besin Hijyeni ve Kalite, Türk Mutfağı, Besin İşleme ve Saklama, Toplum Sağlığı ve İlkyardım, Ana ve Çocuk Beslenmesi, Ailede Etkileşim, Hastalıklarda Beslenme ve Diyet,
    - Bu bölümde alınan Pedagojik Formasyon Dersleri; Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Gelişim ve Öğrenme, Sınıf Yönetimi, Yazılı-Sözlü Anlatım Teknikleri, Okul Deneyimi, Rehberlik, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretim Teknikleri ve Materyal Geliştirme, Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı, Bilimsel Araştırma Teknikleri, Öğretimde Planlama ve Değerlendirme.

- Ayrıca fakülte son sınıfta öğrenciler bir yarıyıl "Öğretmenlik Uygulaması" yaparlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Lisans Diploması" ve "Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmeni" unvanı verilir.

E - ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Mezunlar Talim Terbiye Kurulu'nun ilgili kararı gereği; ilköğretim okullarına İş Eğitimi (Ev Ekonomisi) öğretmeni, Kız Meslek Liselerine ise Besin/Gıda Teknolojisi öğretmeni veya Ev Yönetimi ve Beslenme öğretmeni olarak atanırlar.
    - Halk Eğitim Merkezlerinde yönetici ve kurs öğretmenliği yapabilirler.
    - Yemek fabrikası, restaurant, kuru temizleme atölyesi, catering (ev işi yemek yapma-satma), temizlik şirketi, dekoratif eşya dizaynı ve pazarlama işlerinde kendi işyerlerini açabilirler.
    - Televizyon, radyo ve gazete gibi medya kuruluşlarında branşları doğrultusunda programcı ve yönetici olarak görev alabilirler.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince kazanç olmamakla birlikte öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nun verdiği yurt hizmetleri, öğrenci kredisi ve harç imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşların burslarından yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Aile Ekonomisi ve Beslenme öğretmenleri ek ders ücreti alabildikleri gibi, görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirlerini artırma imkanına da sahiptirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Üniversitelerde, eğitim sonrasında akademik personel olarak uzman, doktor, yardımcı doçent, doçent, profesör unvanları alınabilir.
    - MEB'ce yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı olunması durumunda müfettiş olarak çalışabilirler.
    - Milli Eğitim Bakanlığınca açılan sınava girerek başarı gösterenler Uzman Öğretmen veya Baş öğretmen olabilirler.
    - Milli Eğitim Bakanlığında meslekte uzmanlaşma ve yükselmeyi sağlayan, tecrübe ek bilgi ve beceri kazandıran seminerler ve hizmet-içi eğitim faaliyetleri bulunmaktadır.

BENZER MESLEKLER

- Ev Ekonomisti,
    - Diyetisyen,
    - Aile Bilimleri ve Tüketici Öğretmeni,
    - Ev Ekonomisi Öğretmeni,

I - YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
    - Selçuk Üniversitesi( KONYA) Mesleki Eğitim Fakültesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği bölümü,
    - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Türk Meslekler Sözlüğü, 2002-Ankara
    - ÖSYM 2005 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu,
    - ÖSYM 2006 Dikey geçiş Sınav Kılavuzu,
    - 2006 ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu,
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar

İ - DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

11-AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ

TANIM

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, besin/gıda teknolojisi-ev yönetimi ve beslenme alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kişidir.

A- GÖREVLER

Konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
    Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni, bu program çerçevesinde,
    - Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun günlük ve yıllık ders planlarını yapar,
    - Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.)
    - Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır,
    - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı çalışmalar yapar,
    - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
    - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
    - Alanı ile ilgili sempozyum, seminer, panel gibi faaliyetleri takip eder, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
    - Alanı ile ilgili güncel yayın ve dokümanları toplar ve arşiv hazırlar,
    - Yıl sonlarında, yıl boyunca yapılan ürünleri (varsa) sergilenmesi için sergi düzenlemesi yapar,
    - Eğitim-Öğretim döneminin başında seminerlere katılır,
    - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
    - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN ALET, MALZEME
    VE EĞİTİM MATERYALLERİ

- Alanı ile ilgili meslek dersleri eğitim-öğretim programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders defteri ve yoklama fişi, öğrenci iş takip formu,
    - Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar,
    - Eğitim araçları (projeksiyon, tepegöz, video, TV, video bantları, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları CD vb.),
    - Tartı ve ölçüm aletleri,
    - Laboratuar aletleri,
    - Kimyasal maddeler ve katkı maddeleri,
    - Mutfak araç ve gereçleri,
    - Ocak, fırın, buzdolabı

Aile ve tüketici bilimleri öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
    Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip,
    - Sosyal bilimlere ilgi duyan,
    - İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı,
    - Ayrıntılara dikkat eden,
    - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
    - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
    - Dikkatli, işine özen gösteren,
    - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
    - Mesleğin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
    - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
    - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,
    - Girişimci, yaratıcı

MESLEĞİN YÜRÜTÜLMESİNİ ENGELLEYEN DURUMLAR

Psikolojik, nörolojik hastalıklar, epilepsi (sara) ve multiple skleroz (MS) hastalıkları gibi, kişiye her an rahatsızlık verebilecek tipte hastalığı olanlar bu mesleği yürütemezler. Ayrıca, duyma, görme, konuşma özürü bulunanlar ile bedensel ve ruhsal bozukluğu olanlar da bu mesleği yürütemezler.

Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni, sınıfta ve atölyede görev yapar. Görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı hareketli ve oldukça temizdir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Gazi Üniversitesi (Ankara) Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi bölümünde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Türkçe,
    - Matematik,

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
    - Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) "Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği" lisans programı için Yeterli "Eşit Ağırlıklı I (EA I)" puan almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda "Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği" lisans programı ile ilgili yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Meslek liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Servis, Servis Hizmetleri, Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri, Aşçılık, Besin Teknolojisi-Pastacılık, Pastacılık, Besin Endüstrisi, Besin Endüstrisi-İşleme, Besin Teknolojisi, Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Gıda Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi, Gıda Kontrol ve Analizleri, Gıda Teknolojisi, Kurum Beslenmesi, Beslenme ve Ev Yönetimi, Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme, Ev Ekonomisi, Mutfak bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Aşçılık, Et Endüstrisi, Ev İdaresi, Hazır Yemek ve Aşçılık, Mutfak Yönetimi, Yemek Pişirme Teknikleri, Yiyecek İçecek İşletmeciliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları taktirde "Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
    Eğitim süresince, fen bilimleri ve sosyal bilimler derslerinin yanı sıra temel eskiz ve çizim, aile sosyolojisi, beslenme ilkeleri ve teknolojisi, giyim teknolojisi, tekstil, aile kaynakları, mesleki yabancı dil, el sanatları, dekorasyon vb. ile seçmeli alan dersleri verilir.

Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim metotları, ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini tamamlayanlara alanı belirten ''Lisans Diploması'' ve ''Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni" unvanı verilir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Sosyal ekonomik, politik sorunlara yol açabilecek olumsuz yaşam koşullarına ilişkin olarak aileleri bilinçlendirme amaçlı eğitim alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı meslek liselerinde Besin/Gıda teknolojisi-Ev Yönetimi ve Beslenme Öğretmeni olarak istihdam edilirler.

F-EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmak mümkündür.

- Ayrıca, Kurumun yurt hizmetlerinden de yararlanılabilir. Bunların dışında öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan da istifade edebilirler.

EĞİTİM SONRASI

- Eğitim sonunda öğretmenliğe hak kazanan, yeni göreve başlayan branş öğretmenleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 8. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlayarak maaş, yan ödeme, ek ders ücreti alırlar. Ayrıca görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi bulunduğu takdirde döner sermaye ücretinden belli oranda pay alırlar.
    - Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere okullar açılmadan önce eğitim-öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayanlar lisans üstü eğitiminden sonra yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanını alabilirler.
    - Çalıştıkları eğitim kurumunda ve işletmelerde yönetim kademelerinde görev alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Ev Ekonomisi Öğretmeni,
    - Diyetisyen,
    - Ev Ekonomisti.

H- EK BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE
    İŞ GÜVENLİĞİ

Sürekli ayakta kalma neticesi bacaklarda varis hastalığına maruz kalınabilmektedir.

I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
    - 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu - 2006,
    - ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi - 2000,
    - [linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız],
    - Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2006 Kılavuzu,
    - Çeşitli Üniversitelerin Katalogları,
    - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar ile değişiklik yapılmasına dair esaslar (12.5.2006 gün ve 133 sayılı karar)

İ- DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
    - Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü,
    - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

12-AKTÜER

TANIM

Sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir.

A- GÖREVLER

Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır.
    - Sigorta yapılan insan, mal, eşya vb. ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarlarını hesaplar,
    - Yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar,
    - Sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir,
    - Tablo ve grafiklere dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini tarifelerini belirler,
    - Yedek kaynak ve kar paylarını hesaplar,
    - Sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlar,

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Bilgisayar,
    - Hesap makinesi,
    - Diğer büro malzemeleri,
    - Poliçeler, hasar ve kıymet raporları,
    - Sigorta tarifeleri ve tabloları,
    - Finansal analiz raporları ve finansal tablolar,
    - Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

Aktüer olmak isteyenlerin;
    - Analitik düşünme gücüne sahip,
    - Matematik ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlarda başarılı,
    - Ayrıntı ve ilgilenmekten sıkılmayan,
    - Dikkatli ve yeniliklere açık,
    - Sabırlı,
    - İnsanlarla iletişiminde sorun olmayan

Aktüer; büro ortamında ve çeşitli kuruluşların sigortacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek için aktif olarak diğer kuruluşlarda çalışan bireylerle ve çalışma arkadaşları ile iletişim halindedir. Birinci derecede sayısal verilerle uğraşır. Çalışma saatleri düzenli olup, hafta sonu çalışması ve fazla mesai yapılması söz konusudur.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Meslek Eğitimi; Marmara Üniversitesi, (İstanbul) Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu "Aktüerya" bölümünde ve Hacettepe Üniversitesi , Fen Fakültesi "Aktüerya Bilimleri"nde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
    - Fen
    - Türkçe
    - Sosyoloji,
    - Türk Dili ve Edebiyatı.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine başlayabilmek için
    - Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Aktüerya lisans programı için yeterli Sayısal Ağırlıklı (SA-1) puanı almak ,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda "Aktüerya" lisans programı ile ilgili yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

Bu yükseköğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin "Türkçe-Matematik, Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler" alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.

Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğretim programlarını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.

Ayrıca Meslek Liselerinin; Sigortacılık bölümü mezunları "Aktüerya" lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.

Banka ve Sigorta Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Sigortacılık, ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde "Aktüerya" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

EĞİTİM SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, öğretim süresince; Hukuk, Matematik, Ekonomi, Muhasebe, Sosyal Politika ve Maliyenin yanı sıra Kaza, Hayat, Sağlık, Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku, Sigorta Mevzuatı, Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması, Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara lisans diploması ve "Aktüer" ünvanı verilir.

Sigortacılık ve risk yönetimi ülkemizde hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Buna paralel olarak bu alanda geniş bir istihdam alanı oluşmuştur.

Bu piyasada çok önemli sayılabilecek rekabet yaşanmaktadır. Aktüerlik mesleğinde fazla eleman yetişmediği için meslek elemanlarının işsiz kalma riski yoktur.

Meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Sektörde bayanlar ve erkekler ayrım yapılmaksızın çalıştırılmaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Meslek mensupları çalıştıkları şirket yada kurumlar ile tecrübe ve pozisyonlarına bağlı olarak değişmek üzere asgari ücretin 4-7 katı ücret kazanırlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslek elemanları; gösterdikleri performansa bağlı olarak aktüerlikten bulundukları sigorta ya da banka sistemi ile şirketin büyüklüğü oranında finansal danışman, yönetici yardımcılığı ve müdürlüğe yükselebilirler. Ayrıca kendi işlerini de kurabilirler.
    "Lisans" eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilirler, araştırma görevlisi olabilirler ve akademik kariyer yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- İktisatçı - Ekonomist,
    - İstatistikçi.

- Meslek elemanları,
    - Üniversiteler Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof.Dr.Yıldız KUZGUN) 2000,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2005,
    - Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu (ÖSS) 2006,
    - Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının

Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi Kuruluşlar.

- İlgili eğitim kurumları,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

13-ALÇI DEKORASYONCUSU

TANIM

Alçı, alçıpan ve diğer alçı ürünlerini kullanarak alçı sıva, kartonpiyer dökme tavan, asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme işlemlerini
    yapan kişidir.

A- GÖREVLER
    - Yapacağı işin ölçülerini alır,
    - İşi uygulayacağı yüzeyi inceler,
    - Malzeme ihtiyacını belirler ve temin eder,
    - Çizimleri inceleme, çizimlere göre şablon çıkarma, kalıpları hazırlama, alçıyı hazırlama işlemlerini yapar,
    - Alçı dökümü yapar,
    - İşlem yapılacak yüzeyi temizler,
    - Dökümden çıkan kartonpiyeri ve dökme tavanı takar,
    - Alçı sıva yapar,
    - Köşe profilleri koyar
    - Alçı ile dolan yüzeyleri mastar ile düzeltir,
    - Çelik mala ile rötüş yapar,
    - Alçıpanla asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme yapar,
    - İşçi sağlığı ve iş güvenliği için gerekli önlemleri alır.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Alçı sıva makinası,
    - Aliminyum mastarlar,
    - Beton kırma makinası (hilti)
    - Çalışma tezgahı,
    - Döküm kalıpları ve sehbası,
    - Darbeli matkap,
    - Gönye, maket bıçağı,
    - Merdiven
    - Metre
    - Spatula ve su terazisi,
    - Sıva alçısı, derz dolgu alçısı, inşaat alçısı, kartonpiyer alçısı,
    - Alçıpan ,
    - Köşe profilleri,
    - Zımpara kağıdı.

Alçı dekorasyoncusu olmak isteyenlerin;
    - Bedence güçlü ve sağlam,
    - El becerisine sahip,
    - Yükseklik korkusu olmayan,
    - Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen,
    - Yaratıcı,

- Renkleri ayırdedebilen,
    - Şekil uzay ilişkilerini görebilen,
    - Ayrıntılara dikkat edebilen,
    - Sabırlı,dikkatli ve sorumluluk sahibi,
    - Ekip çalışmasına yatkın, insanlarla iletişimi iyi

Alçı dekorasyoncusu genellikle tadilat yapılan binalarda ve inşaatı bitmek üzere olan binalarda çalışırlar. Çalışma ortamaları tozludur. Çalışma sırasında uzun süre ayakta kalmak gerekir. Meslek elemanı işini genellikle aynı meslek grubundan olan elemanlarla birlikte yapar. İş sahipleriyle devamlı iletişim halindedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ
    MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi geleneksel eğitim şekli olan usta-çırak ilişkisi yöntemiyle ve Halk Eğitim Merkezlerinde Alçı Dekorasyonculuğu kurslarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Halk Eğitim Merkezlerinde verilen eğitimin süresi 400-1200 saat arasında değişmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Halk Eğitim Merkezlerinde eğitimini tamamlayanlara "Kurs Bitirme Belgesi" verilmektedir.

Alçı dekorasyoncuları özel sektöre ait inşaat firmalarında çalışabilirler. Ayrıca serbest çalışabilirler. İnşaatlarda alçı kullanımının artması, dekorasyon ve süsleme sanatına talebin artması nedeniyle bu meslekte iş bulma imkanı yüksektir.

Alçı dekorasyonculuk mesleğinde, kartonpiyer yapımı, dökme tavan yapımı, alçı sıva yapımı, alçıpanla asma tavan, bölme duvar veya duvar giydirme yapımı ayrı ihtisaslaşma konuları olarak değerlendirilebilmektedir.
    Dekorasyon ve süsleme sanatına talebin artmasının doğal sonucu olarak, kartonpiyere talep giderek artmakta, dış cephelerde de kartonpiyer kullanımına başlanmaktadır. Kartonpiyer imalatında günümüzde uygulanan yöntemin, kartonpiyerin kurumadan kullanılma zorunluluğu vb. nedenlerle zahmetli ve zaman alıcı olduğu görülmektedir. Gelecekte bu durumun değişebileceği, kartonpiyer dökümü ile montajının ayrı ihtisaslaşma konuları olabileceği ve alçı dökümünde ise makineleşmeye gidileceği düşünülmektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte, montajda kullanılan araçlar gelişmekte ve montaj kolaylaşmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak, kartonpiyer alçı malzemeleri de gelişmekte, alçı ve alçı karışımlı inşaat malzemeleri sektörde ağırlık kazanmakta, son zamanlarda köpük gibi alçı dışında değişik malzemeler de ithal edilmektedir. Alçıpan kullanımı giderek artmakta, özellikle alçıpanla bölme duvar kullanımı, statik olarak binaya verilen yükün azalmasını ve kullanım alanının genişlemesini sağladığı için, giderek yaygınlaşmaktadır. Alçı ve alçıpanla yapılan dekorasyon işlerine talep, inşaat sektörüne bağlı olarak mevsimsel özellik göstermektedir. Emek yoğun olan alçı dekorasyonculuğu mesleğinde iyi eğitim görmüş, nitelikli eleman ihtiyacı olduğu gözlenmektedir .

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince kazanç sözkonusu değildir.

EĞİTİM SONRASI

Özel inşaat firmalarında alçı dekorasyoncusu olarak görev yapanlar ortalama net asgari ücretin 1,5-2 katı ücret almaktadırlar. Serbest çalışanlar ise kişinin tecrübesine ve yeteneğine bağlı olarak net asgari ücretin 2-3 katı ücret kazanabilmektedirler.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslekte ilerleme daha büyük firmalarda çalışma, serbest çalışmada ise
    daha büyük çaplı işler almak şeklindedir.

BENZER MESLEKLER

- Sıvacı

I-YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
    - İnşaat Firmaları,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

14-ALT YAPI TEKNİSYENİ

TANIM

Bina, köprü, baraj, yol, sulama kanalları, kanalizasyon vb. inşaatların, sağlam temellerle inşa edilmesi için, inşaat işçileri ve ustalarla birlikte çalışan, inşaat teknikeri ve inşaat mühendisi ile işçiler arasında görev yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Değişik ölçme tekniklerini kullanarak zeminin (toprağın) yapıya uygunluğunu tespit etmede mühendise ve teknikere yardım eder,
    - Ölçüm sonucunda ortaya çıkan bulguları raporlaştırarak inşaat mühendisine verir,
    - Yol yapımında asfaltın hazırlanması, yolun doldurulması ve korunması çalışmalarında bulunur,
    - Kullanılacak malzemenin cinsini, miktarını hesaplar ve kullanım sonunda kontrol ederek kontrol mühendisine yardımcı olur,
    - Betonun çekme ve basıncını ölçerek kıvamını ve su miktarını belirler.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Zemin ölçme araçları,
    - Her tür inşaat malzeme ve aletleri,
    - Çizelgeler, formlar, defterler vb.

B - MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Alt yapı teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Normal düzeyde sayısal yeteneğe, şekil-uzay yeteneğine sahip,
    - El ve gözü uyumlu kullanabilen,
    - Ayrıntılarla uğraşmaktan zevk alan,
    - Sabırlı ve titiz,
    - Ekip çalışmasından hoşlanan,
    - Sorumluluk sahibi,
    - Sağlığı her türlü iklim koşullarında çalışmaya uygun
    kimseler olması gerekmektedir.

Alt yapı teknisyenleri, çoğunlukla açık havada, şantiyede çalışırlar. Zaman zaman da büroda görev yaparlar. Çalışırken mühendisler, teknikerler, ustalar ve işçilerle iletişim halindedir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki teknik liselerin ve Endüstri meslek liselerinin "Alt Yapı Bölümleri" nde verilmektedir.
    - Adana İsmet İnönü Teknik Lisesi,
    - Ankara İnşaat Teknik Lisesi,
    - Denizli Şehit Öğretmen Yusuf Batur Teknik Lisesi,
    - Erzurum Atatürk Teknik Lisesi,
    - İstanbul Sanayi Odası Vakfı İnşaat Teknik Lisesi,
    - Kayseri Mimar Sinan Teknik Lisesi,
    - Rize Mimar Sinan Teknik Lisesi.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
    - Fen Bilgisi,
    - İş-Teknik.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Teknik Liselere girebilmek için;
    - İlköğretim okulu mezunu olmak,
    - Endüstri meslek lisesine devam ederek 1. sınıfta belli derslerden "Teknik Lise Yönetmeliği"nde belirlenen başarı ortalamasını sağlamak.
    - Anadolu Meslek Liselerine girebilmek için ise Orta Öğretim Kurumları Öğrenci seçme ve Yerleştirme sınavını kazanmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

İlköğretim üzerine öğretim veren Anadolu Meslek Liselerinin ve teknik liselerin öğretim süresi 4 yıldır.

Eğitim süresince öğrencilere;
    Türk Dili Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Tarih gibi kültür derslerinin yanı sıra; Statik ve Yapı Hesabı, Meslek Bilgisi, Genel Jeoloji, Laboratuar, Zemin Mekaniği, Topoğrafya, Hidrolik, Yol Bilgisi, Mukavemet, Su getirme ve Kanalizasyon, Betonarme, Yapı işletmesi ve Maliyet Analizi, Yol Projesi, Şehir-Bölge Planlama, Sulama Drenaj gibi meslek dersleri verilmektedir. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi tamamlayanlar Meslek Lisesi diploması" ve "Teknisyen" unvanını alırlar.

Alt yapı Teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça geniş olup, DSİ, Bayındırlık, Köy Hizmetleri, Karayolları, İller Bankası, belediyeler ile özel sektöre ait inşaat projelerinde iş bulma olanakları mevcuttur. Ancak, ülkemizde alt yapı bölümünden mezun olanların ancak %30' nun kendi mesleklerinde çalıştıkları görülmektedir.

EĞİTİM SÜRESİNCE

İşletmelerde yapılan staj sırasında aylık olarak asgari ücretin %30'u kadar kazanç elde ederler.

EĞİTİM SONRASI

Kamu sektöründe-teknik hizmetler sınıfında 11. derecenin 3. kademesinde işe başlamakta ve yaklaşık olarak asgari ücretin 3 katı civarında ücret almaktadırlar.

Özel sektörde ise kazanç; çalışılan işyeri, deneyim ve pozisyona göre farklılıklar göstermektedir.

G - MESLEKTE İLERLEME

- Meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Harita Kadastro, İnşaat, Jeoteknik Teknikerliği, Karayolu Ulaşımı ve Trafik, Maden, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Raylı Sistemler Teknolojisi, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sulama Teknolojisi, Tarımsal Sulama Yönetimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Ayrıca meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve "Yapı Öğretmenliği" ile "Yapı Tasarımı öğretmenliği" lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

- Mühendislik fakültelerinin "İnşaat Mühendisliği" bölümünde eğitim görerek "İnşaat Mühendisi" unvanına sahip olabilirler. Ancak bu lisans programına başvurduğunda, lise "Fen" kolu çıkışlılara göre bu bölüme girme şansları çok zayıftır.

BENZER MESLEKLER

- İnşaat teknisyeni,
    - İnşaat teknikeri,
    - İnşaat mühendisi,
    - Topograf.

I - YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
    - 4702 Sayılı Kanun,
    - MEB Erkek Teknik Öğretim genel Müdürlüğü "2001-2002 Öğretim Yılında Endüstriyel Teknik Öğretim Okul ve Kurumları"
    - ÖSYM 2005 ÖSS Sınav Kılavuzu,
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

- Bünyesinde meslek danışma merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

15-AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERİ

TANIM

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birden bire hastalanan insanları, gerektiğinde bulundukları yerde ilk tedavilerini yapıp, güvenli bir şekilde hastanelerin acil servisine getiren kişidir.

A- GÖREVLER

- Hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi
    alarak sorununu belirler,
    - Durumuna göre hastaya ilk yardım tekniklerini uygular,
    - Hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için
    gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını sağlar, gereğini yapar,
    - Yolda hastaya acil bakım hizmeti verir,
    - Hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder, oradaki ilgililere hastanın
    durumu hakkında bilgi verir,
    - Hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapar,
    - Gerektiğinde ambulans sürücülüğü de yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Ambulans,
    - Ambulans içindeki her türlü sağlık ekipmanı.

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyenlerin;
    - Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
    - Hasta ve zayıf insanlara yardım etmekten hoşlanan,
    - Bedence sağlıklı ve güçlü,
    - Çabuk ve doğru karar verebilen,
    - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
    - Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü,
    - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen

Ambulans ve acil bakım teknikerinin çalışma ortamı çok çeşitlidir. Kaza ve yangın yerlerine gittiğinde tehlike ile karşılaşabilir. Ambulans ve acil bakım teknikeri görevini yaparken polis, jandarma ve itfaiye gibi ekip mensuplarıyla, hasta yakınlarıyla ve diğer sağlık personeli ile iletişim halindedi

D- MESLEK EĞİTİMİ
    MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği mesleğinin eğitimi üniversitelere bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları bünyesindeki "Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği" ve Meslek Yüksek okullarının "Acil Yardım Teknikerliği" bölümlerinde verilmektedir.

- Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Antalya)
    - Atatürk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Erzurum)
    - Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Sivas)
    - Onsekizmart Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Çanakkale)
    - Çukurova Üniversitesi Ceyhan Sağlık Hizmetleri MYO (Adana)
    - Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (İzmir)
    - Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO (İzmir)
    - Erciyes Üniversitesi Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri MYO (Kayseri)
    - Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Ankara)
    - Kadir Has Üniversitesi Sağlık Bilimleri MYO (İstanbul)
    - Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (İstanbul)
    - Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetler MYO
    - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Samsun)
    - Osmangazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO (Eskişehir)
    - Pamukkale Üniversitesi Denizli Sağlık Hizmetleri MYO (Denizli)

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Biyoloji
    - Psikoloji

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği ve Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar "Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği" ve "Acil Yardım Teknikerliği" ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa, ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY)" puanı almaları gerekir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Ambulans ve acil bakım teknikerliğinin eğitimi ön lisans düzeyinde iki yıldır.

Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülür. Son yarıyılda yıl içi stajı vardır. Ayrıca 1. ve 2. sınıf sonunda 6' şar haftalık yaz stajı vardır. Stajlar hastane ve sağlık kurumlarında yapılır.
    - Öğrenciler ilk üç yarıyılda beden eğitimi ve vücut geliştirme, acil hasta
    bakımı, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, ambulans servisi eğitimi
    gibi dersleri teorik ve pratik olarak alırlar. Ayrıca davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji gibi derslerle genel kültür derslerini alırlar. 4.
    yarıyılda yani son dönemde yıl içi stajı yaparlar ve sadece beden
    eğitimi ve vücut geliştirme ile yabancı dil derslerini alırlar.
    - Örnek ders programı ve ders tanımları H-Ek Bilgiler bölümünde yer
    almaktadır. Ayrıca bölüm mezunu herkes mutlaka sürücü belgesi
    almak zorundadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Meslek eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Ambulans ve Acil Bakım Ön Lisans Diploması" ve "Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri" unvanı verilir.

Ambulans ve acil bakım teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile
    özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. Mesleki eğitimin az sayıda üniversitede verilmesi ve öğrenci kontenjanlarının düşük olması nedeniyle mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmamaktadır. Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar göz önüne alındığında "Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği" nin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar
    Kurumunca verilen yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve
    yurtlarından faydalanabilirler.
    - Öğrenimleri sırasında sürücü ehliyeti almak zorunda olan öğrenciler
    sürücü kursu ücretini kendileri öderler.

EĞİTİM SONRASI

- Mezuniyet sonrasında asgari ücretin 2-3 katı kadar maaş alırlar. Ayrıca
    üniversite hastanelerinde döner sermayeden pay alırlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Hemşirelik
    - Sağlık Memurluğu

- Meslek elemanları,
    - Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği programı öğretim görevlileri,
    - Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tanıtım Kitapçığı,
    - Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlileri,
    - Üniversiteler, Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız Kuzgun) 2000,
    - 2005 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu -2003,
    - Meslek Yüksekokulları ile Açık Öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

16-AMELİYATHANE TEKNİKERİ

TANIM:

Ameliyathanede bulunan tüm alet ve cihazları kullanabilen, ameliyathaneyi ameliyata hazırlayan ve ameliyata giren ekipte yer alan yardımcı sağlık personelidir.

A-GÖREVLER

Ameliyathane Teknikeri, ameliyathane sorumlu uzmanı veya uzman bulunmadığı takdirde ameliyatı yapan uzmanın sorumluluğu altında;
    -Ameliyat öncesi ameliyat masasını ve aletlerini hazırlar,
    - Ameliyat sırasında ameliyat ekibine yardımcı olur,
    -Ameliyat sonrasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu (mikroptan arındırma) yaparak muhafazasını sağlar,
    -Ameliyathanedeki bütün cihaz ve aletlerin bakımını, temizliğini, muhafazasını ve tedarik edilmesini sağlar,
    -Ameliyathane sterilizasyonunun korunmasını sağlar,
    -Kayıtların tutulmasını sağlar ve kontrol eder.

KULLANILAN ALET, MAKİNE
    VE MALZEMELER

- Ameliyat masası,
    - Makas, neşter, pens gibi temel ameliyat malzemeleri
    - Enjektör,
    - Diğer tıbbi malzemeler, (pamuk, gazlı bez vb.)
    - Steril malzemeleri,
    - Katater malzemeleri,
    - Serumlar, solüsyonlar,

B. MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ameliyathane Teknikeri olmak isteyenlerin;
    - Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,
    - El -göz koordinasyonu ile kulak-el-ayak eşgüdümü gelişmiş,
    - Sorumluluk duygusuna sahip, dikkatli, titiz ve tedbirli,
    - Cesaretli ve kandan korkmayan,
    -Doğru ve çabuk karar verebilen, cerrahın söylediklerini hemen anlayıp uygulayabilen,
    -Uzun süre ayakta kalabilecek ve bedensel engeli olmayan,
    -Esnek çalışma saatlerine uyumlu ve stres ortamında çalışabilen,
    -Bulaşıcı hastalık taşımayan
    kimseler olması gerekmektedir

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI:

-Ameliyathane teknikerleri kamu ve özel hastanelerin ameliyathanelerinde görev yapmaktadırlar.
    -Çalışma, işin gereği kapalı, çok temiz, iyi aydınlatılmış, ilaç kokulu bir ortamda ve uzun süre ayakta kalınarak yapılmaktadır.
    -Çalışırken özellikle ameliyat doktoru olmak üzere ameliyat ekibi ile iletişim halindedir.
    -Tam gün, vardiyalı, hafta sonları ve nöbet tutma yöntemiyle çalışır.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi,
    -Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    -Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane Teknikerliği programında verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN
    DERSLER

- Matematik,
    - Fizik, Kimya, Biyoloji,

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Yaşlı Hizmetleri, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Acil Tıp Teknisyenliği ile İlkyardım ve Acil Bakım Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar "Ameliyathane Teknikerliği" önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler, gereken koşullara sahip olmaları halinde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olan/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kalırsa isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM tarafından yapılan ÖSS'ye girmeleri ve yeterli Sayısal 1 (SAY 1) puanı almaları gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ VE
    İÇERİĞİ

Ameliyathane teknikerliği programında önlisans düzeyinde 2 yıl süreli eğitim verilmektedir.
    Eğitim süresince Ameliyathane Teknolojisi, Anatomi, Fizyoloji, Davranış Bilimleri, Enfeksiyon Hastalıkları, İlkyardım, Terminoloji, Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Yabancı Dil, Sterilizasyon, Kişilerarası İlişkiler, Cerrahi Hastalıkları Bilgisi, Ameliyathane Uygulamaları, Anesteziye Giriş, Hastane İdaresi, ENF Temel Bilgiler Bilimi dersleri okutulmaktadır.
    Ayrıca Kamu veya Özel hastanelerin ameliyathanelerinde I. Sınıfta 20 gün, II. Sınıfta 40 gün staj yapma zorunluluğu vardır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve "Ameliyathane Teknikeri" ünvanı verilir.

E -ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ameliyathane teknikerleri, özel ve resmi hastanelerin ameliyathane ünitelerinde çalışabilirler. Mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir.
    Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkanları yüksektir.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yükseköğrenim ve harç kredisinden ve çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazanç durumu ise meslek mensubunun çalıştığı hastanenin büyüklüğüne, sektörüne (kamu-özel), meslek mensubunun bilgi ve deneyimine, pozisyonuna (Devlet memuru, sözleşmeli işçi) göre değişiklik gösterir.

Hastanelerin ameliyathanelerinde çalışanlar maaşlarına ek olarak döner sermayeden de ücret almaktadır.

Yapılan araştırmalarda asgari ücretin 2 ila 4 katı arasında değişen oranda ücret ve alabildikleri görülmüştür.

G- MESLEKTE İLERLEME

Ameliyathane Teknikerliği önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Memurluğu lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER.

-Cerrahi Teknikeri
    -Acil Tıp Teknikeri

H - EK BİLGİLER

__

I -YARARLANILAN KAYNAKLAR

- Bölüm öğretim elemanları,
    - Meslek elemanları,
    - ÖSYM Öğrenci Seçme Sınav Kılavuzu ÖSS (2008)
    - ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu (2008)
    -ÖSYM Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğretimine Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu (2008)

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
    - Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

17-ANAHTARCI (ÇİLİNGİR)

TANIM

İşlemeyen kapı, kasa, oto, masa ve dolap gibi eşyaların kilitlerini açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar, kilit montajı, kilit bakım ve onarım işlerini yapan kişidir.

A- GÖREVLER

Anahtarcı (Çilingir) ;
    - Örnek anahtara "Chip" kontrolü yapar.
    - Anahtarın kopyasını çıkarır.
    - Anahtarda yapım esnasında oluşan çapakları alır.
    - Anahtarı kodlar.
    - Maymuncuk hazırlar.
    - Kilit Açma Tutanağı doldurur.
    - Kilidi açar.
    - Kilide anahtar yapar.
    - Kilit tamir ve bakımlarını yapar.
    - Kilit şifrelerini değiştirir.
    - Kilide barel takar.
    - Emniyet sistemi takar,
    - Gerekli durumlarda bilirkişilik yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Kasa anahtar makinası, Chip dedektörü, İşlenmemiş ham anahtar, Anahtar yapma makinası, Şifreli bilyeli anahtar makinası, Matkap, Zımpara taşı, Çark, El ve tezgah mengenesi, Tornavida, Ayarlı pense, Segman pensesi, Pim tutma Apartı, Maymuncuk takımı, Mastar, Çelik Tel, Törpü, Demir ve kıl testere kolu, Fırçalı taş motoru , Tesviyeci eğeleri, Pafta ve kılavuz takımı, Kumpas, Lokma takımı, Keski takımı, Allen anahtar takımı, Pim tutma apartı, Barel sökme mili, Cımbız, Çekiç, El tezgahı, Şarzlı ve akülü matkap, İskarpela takımı, El feneri, Kargaburun, Teknik endoskopi cıhazı, Şoklama kablosu, Kulaklık, Pas sökücü, Master pim seti, Transponder, Diagnostik test cihazı

Anahtarcı (Çilingir) olmak isteyenlerin;
    - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
    - Sağlıklı ve özellikle görme özrü olmayan,
    - Mekaniğe ilgili ve yetenekli,
    - Sabırlı, dikkatli
    - Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen,
    - Şekiller arasındaki ilişkiyi ve ayrıntıyı algılıyabilen,
    - Sorumluluk sahibi,

Anahtarcı (Çilingir) genellikle kapalı ortamlarda bazen işin durumuna göre açık havada görev yaparlar.

Çalışma ortamları gürültülü, titreşimli, kirli ve yağlıdır. İşin durumuna göre zaman zaman nemli, tozlu, kokulu, ıslak ve soğuk ortamlarda da çalışırlar. Günün her saatinde çalışabilirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin Anahtarcılık ve Çilingirlik bölümünde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- İş Teknik

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
    - En az ilköğretim okulu mezunu olmak.
    - 14 yaşını doldurmuş olmak,
    - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.
    - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır .Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde ilköğretim okulu mezunu öğrenciler Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi Genel Bilgi dersleri ile Ortak beceri, Teknik Resim, Temel Anahtarcılık,, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.Lise veya dengi okul mezunları ise sadece Ortak beceri, Teknik ve Mesleki Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı,Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE - DİPLOMA VE UNVAN

Çıraklık Eğitimini tamamlayanlara, eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları halinde "Kalfalık Belgesi" ve "Kalfa" unvanı verilir.

Anahtarcı (Çilingir); yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar kendi işyerlerini açabilirler. Genellikle meslek, kendi işini kurmaya çok uygundur. Diğer anahtarcılar yanında da iş bularak çalışabilirler.

F-EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim süresince işletmelerde mesleki eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin % 30' dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Kendi işlerini kuranlar aylık olarak en az asgari ücretin 3-4 katı tutarında kazanç elde edebilirler.

Kendi işini kuramayanlar başka bir anahtarcı yanında aylık asgari ücret tutarında maaş alarak çalışabilirler.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslekte usta va usta öğretici ünvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerede devam edebilirler. Ustalık Eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.

Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (Çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık Belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs proğramını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler.

Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tesviyeci

H- EK BİLGİLER

Halkın güvenliği açısından meslek bilgilerinin kötü niyetli kişilere verilmemesi gerekmektedir.

- 4702 Sayılı Kanun
    - Meslek elemanları
    - Çıraklık Eğitimi Proğram Kitapçığı.
    - Türkiye İş Kurumu'nun [linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] adresindeki Anahtarcı (Çilingir) Meslek Standardı.

- İlgili Eğitim Kurumları
    - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

18-ANESTEZİ TEKNİKERİ

TANIM

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri anestezi uzmanı hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan kişidir.

A- GÖREVLER

- Ameliyat olacak hastanın genel sağlık durumunu inceler,
    - Hastanın sağlık durumunu ve vücudunun yapısını göz önünde bulundurarak gerekli anestezi (narkoz, uyutucu madde) miktarını hekimin gözetiminde belirler ve hastayı uyutur,
    - Hastanın hazır olduğunu, ameliyatı yapacak hekime bildirir,
    - Ameliyat boyunca hastanın durumunu gözler; yaşamı tehlikeye girdiğinde hekimle birlikte müdahale eder,
    - Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder,
    - Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Anestezi cihazı,
    - Larangoskop,
    - Endotrakeal tüp,
    - Anestezi ilaçları,
    - Oksijen, azot protoksit,
    - Halotan, frone, sevorane,
    - Maske,
    - Airway,
    - Aspiratör.

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin;
    - Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,
    - Çabuk ve doğru karar verebilen, hekimin söylediklerini hemen anlayıp
    uygulayabilen,
    - Sorumluluk duygusu gelişmiş, dikkatli,
    - Bedence sağlam ve dayanıklı,
    - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen

Anestezi teknikeri ameliyathanelerde görev yapar. Görev yeri çok temiz, iyi aydınlatılmış fakat ilaç kokuludur. Anestezi teknikeri görevini ayakta yürütür; görev sırasında doktorlarla ve diğer meslektaşları ile iletişim halindedir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının "Anestezi" ve "Anestezi Teknikerliği" Bölümlerinde verilmektedir.

-Ankara Üniversitesi Dikimevi Sağlık Hizmetleri MYO,
    -Atatürk Üniversitesi (Erzurum) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Çukurova Üniversitesi (Adana) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Ege Üniversitesi (İzmir) Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Erciyes Üniversitesi (Kayseri)Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Fırat Üniversitesi (Elazığ) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Kadir Has Üniversitesi (İstanbul)Sağlık Bilimleri MYO.
    -Marmara Üniversitesi (İstanbul) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Pamukkale Üniversitesi (Denizli) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Trakya Üniversitesi (Edirne) Sağlık Hizmetleri MYO.,
    -Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van) Sağlık Hizmetleri MYO.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek liselerinin Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği bölümlerini bitirenler "Anestezi", "Anestezi Teknikerliği," Elektronörofizyoloji, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açık Öğretim), İş ve Uğraşı Terapisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY)" puanı almaları gerekir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Anestezi teknikerliğinin eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.
    Eğitim sırasında; genel kültür dersleri dışında Biyoloji, Anatomi, Fizyoloji, Farmakoloji, Özel Tedavi Yöntemleri ve Anesteziyoloji gibi meslek dersleri verilir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Anestezi Ön Lisans Diploması" ve "Anestezi Teknikeri" unvanı verilir.

Meslek elemanları ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastaneleri, özel hastaneler, doğumevleri, üniversite hastaneleri, SSK hastaneleri ve özel klinikler) iş bulma olanağına sahiptirler.

Anestezi teknikerlerine ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunların hemen iş bulmaları mümkündür.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve harç kredisi ile yurt hizmetlerinden yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazanç ise kamu kesiminde görev alan anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar.

Özel işyerinde çalışanların ücretleri işverenle yaptıkları anlaşmalarla belirlenir.

G-MESLEKTE İLERLEME

"Anestezi" ve "Anestezi Teknikerliği" ön lisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Memurluğu lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Anestezi teknisyeni
    - Ambulans ve acil bakım teknikeri
    - Hemşire

H- EK BİLGİLER

-

- Meslek elemanları,
    - Üniversite Adayları için Rehber "Meslekler ve Tercihler" MEF Dershanesi yayınları İstanbul-1989
    - Üniversiteler, Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız Kuzgun) 2000,
    - 2005 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu -2003,
    - Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön lisans Programları
    - Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,

- Sağlık Bakanlığı,
    - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

19-ANESTEZİ TEKNİSYENİ

TANIM

Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması (anestezi) ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve hekime yardımcı olan kişidir.

A- GÖREVLER

- Anestezide kullanılacak araç-gereci hazırlar,
    - Hastanın ameliyathaneye alınmasını sağlar,
    - Hastayı ameliyata hazırlar, hastanın özelliğine göre uyutmadan önce cesaret iğnesi yapar,
    - Anestezi uzmanı veya cerrahın kontrolünde hastanın yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre uyutucu madde (Narkoz) vererek hastayı uyutur,
    - Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktora yardımcı olur, bütün cerrahi vakalarda hastaya genel anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri doktorun kontrolünde uygular,
    - Ameliyat boyunca hastanın durumunu izler. Herhangi bir beklenmedik sorun karşısında doktorla birlikte müdahale eder,
    - Ameliyat sonrası hastanın ameliyathaneden yoğun bakım ünitesine usulüne uygun olarak, naklini sağlar ve hasta kendine gelene kadar onu gözlem altında tutar,
    - Hastayı yoğun bakım ünitesi hemşiresine teslim eder.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Anestezi cihazı (larangoskop),
    - Endotrakeal tüp (gazların olduğu tüp),
    - Anestezi ilaçları,
    - Oksijen, azottprotoksit (mutlaka hastaya verilmesi gereken gazlardır),
    - Halotan, izofloran gibi gazlar uyuşturucu gaz olup hastanın durumuna göre verilir,
    - Alkollü pamuk,
    - Damlalıklı kazı seti,
    - Turnike (kola bağlanan plastik),
    - Flaster,
    - Tespit tahtası,
    - Kol bağı.

Anestezi teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Sürekli ayakta durması gerektiğinden, bedence sağlam,
    - Kimyasal madde kokularına karşı allerjisi olmayan,
    - Dikkatli, sabırlı, titiz, sorumluluk sahibi,
    - Yönergeyi doğru anlayıp uygulayabilen

Anestezi teknisyenleri, ameliyat yapılan her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarında kimyasal madde kokularının yoğun olduğu kapalı bir ortamda çalışırlar. Meslektaşlarıyla, hastalarla, hemşirelerle, doktorlarla, diğer sağlık
    personeli ile iletişimde bulunurlar.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi; Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sağlık Meslek Liselerinde Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Fen dersleri.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Acil Tıp Teknisyenliği meslek eğitimine başlayabilmek için;
    - İlköğretim okulu mezunu olmak,
    - Sağlık meslek lisesinin Anestezi Teknisyenliği bölümüne önkayıt yaptırıp, önkayıt yaptıranlar arasından diploma notuna göre sıralamaya girildiğinde kesin kayıt hakkı kazanılır.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Sağlık meslek liselerinin "Anestezi Bölümü"nde 4 yıl süre ile eğitim verilmektedir. Meslek eğitiminde genel kültür derslerinin yanı sıra meslek dersleri ve uygulamalı dersler önemli yer tutmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Temel Bilim Dersleri olarak; Psikoloji, Sosyoloji, Kişiler Arası İlişkiler, Sağlık Hizmetlerinde Yönetim, İlk Yardım, Hastalıklar Bilgisi, Anestezi Bölümü Özel Meslek Dersleri olarak ise Anotomi, Fizyoloji, Farmakoloji, Anestezi, Anestezi Özel Bakımı uygulamalı dersler arasında yer almaktadır.

Sağlık meslek liseleri "Anestezi Teknisyenliği" bölümünde uygulanan haftalık ders programı çizelgesi fotokopisi ilişikte sunulmuştur.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi tamamlayanlar "Sağlık Meslek Lisesi Diploması" ve "Anestezi Teknisyeni" unvanını alırlar.

Sağlık meslek lisesi "Anestezi Teknisyenliği" bölümünü bitirenler Sınavlara katılıp başarılı oldukları takdirde devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler gibi ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumu ve kuruluşlarında "Anestezi Teknisyeni" unvanıyla görev alırlar.

Bu meslekte yetişen meslek elamanları, rahatlıkla alanları ile ilgili iş bulabilirler. İnsan sağlığı söz konusu oldukça meslekte yetişmiş elemana her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir.

EĞİTİM SONRASI

Anestezi teknisyeni olarak mezun kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından ihtiyaçlar ölçüsünde Kamu Personeli Seçme Sınavını (KPSS) kazananlar arasından seçme yapılarak atamaları yapılır ve 12. derecenin 3. kademesi ile göreve başlatılır. Anestezi teknisyenleri 657 sayılı Devlet Memurları Yasasındaki özlük haklarına sahip olup diğer devlet memurlarından farklı olarak "Sağlık Hizmetleri Tazminatı" adı altında maaşa ek olarak ücret alırlar.

Araştırmanın yapıldığı tarih itibariyle ilgililerden alınan bilgiye göre "Anestezi Teknisyeni" olarak göreve başlayan bir kişi net asgari ücretin yaklaşık 2 katı kadar maaş almaktadır. Özel hastane, kurum ve kuruluşlarda çalışanlarda ise ücret daha fazla olabilmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Sağlık Meslek liselerinin "Anestezi" ve "Anestezi Teknisyenliği" bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Anestezi, Anestezi Teknikerliği, Elektronörofizyoloji, Sağlık Kurumları İşletmeciği (Açıköğretim) ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
    - Üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarında 2 yıl süreyle verilen eğitim programını tamamladıklarında "Anestezi Teknikeri" unvanı almaya hak kazanırlar.

BENZER MESLEKLER

- Hemşire
    - Ebe
    - Anestezi teknikeri
    - Sağlık memuru

H- EK BİLGİLER

Mesleğin yürütülmesi sırasında sürekli ayakta durulması gerektiğinden varis, alınan gazlara bağlı olarak karaciğer büyümesi, sarılık hastalığı söz konusu olabilir. Enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir.

- Meslek elemanları,
    - 4702 Sayılı Kanun,
    - Sağlık Meslek Liseleri Anestezi Bölümü Uygulama Rehberi Ankara/1992,
    - T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü "Önce Sağlık Eğitimi" Ankara/1992,
    - ÖSYM 2005 ÖSS Sınav Kılavuzu,

- T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube müdürlükleri.

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin