Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE), 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan, ülkemizdeki iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisidir. Marmara Bölgesi'nde seçilmiş bir alanda konumlanmış, araştırma ve teknoloji üretimi öncelikli bir ihtisas üniversitesidir. Üniversite Çayırova ve Muallim Köy'de bulunan iki ayrı yerleşkeden oluşmaktadır. Üniversite günümüzde 1.370.070 m2 toplam açık alanı ve 26.612 m2 toplam kapalı alanı bulunan Çayırova Yerleşkesi ve 3.898.835 m2 toplam açık alanı ve 21.750 m2 toplam kapalı alanı bulunan Muallimköy Yerleşkesi'nden oluşmaktadır.[4]

1994 yılından bu yana Gebze'de 2 Enstitü ve 4 fakültesinde çeşitli disiplinlerde yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim veren Enstitü; 2001 yılından itibaren Malzeme Bilimi, Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri ile Matematik ve Fizik bölümlerinde lisans eğitimine başlamış olup 2005 yılında ise ilk lisans mezunlarını vermiştir. Enstitü 2008 yılı itibariyle Mimarlık Bölümü ve İşletme Bölümlerine de lisans öğrencisi almaya başlamıştır. Eğitim programları %30 İngilizce desteklidir.

Halen 926 lisans ve 1275 lisansüstü öğrencisi bulunan GYTE'de toplam 388 öğretim elemanı görev yapmaktadır. 2008 yılı itibariyle 158 doktoralı öğretim elemanının çalıştığı enstitü; uluslararası yayınlarını her yıl artırmakta ve öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında, ilk beş üniversite arasında yer almaktadır. Son dört yıldır Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında bu alanda birinci sıradadır.

Akademik Birimler
Mühendislik Fakültesi - Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Fen Fakültesi - Matematik, Fizik
Mimarlık Fakültesi - Mimarlık
İşletme Fakültesi - İşletme

Mühendilik ve Fen Bilimleri Enstitüsü - Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Deprem ve Yapı Bilimleri
Sosyal Bilimler Enstitüsü - İşletme, Strateji Bilimi

Kuruluş tarihi 3 Temmuz 1992
Tip Devlet Üniversitesi
Rektör Alinur Büyükaksoy
İdare memuru 236
Akademik personel 388
Üniversite öğrencisi 2201
Konum Kocaeli, Türkiye
Ç(Alıntıdır...)