Erzincan Üniversitesi, 1 Mart 2006 tarihinde 5467 sayılı kanun ile Erzincan'da kurulmuştur. Daha önce Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı bulunan üniversite birimleri adı geçen kanunla Erzincan Üniversitesi çatısı altında toplanmıştır. Kuruluş tarihi yeni de olsa, fakülteleri oldukça köklüdür. Örnek olarak Eğitim Fakültesi 1992, Hukuk Fakültesi 1987 yılında kurulmuştur. Üniversite, kısa zamanda büyük işler başarmış olup kendini katlayarak gelişmeye devam etmektedir. Yeni dönemlerde Üniversite bünyesinde Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulması için çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye'de sadece 2 üniversitede bulunan Raylı Sistemler Programlarından biri de bu üniversitede bulunmaktadır.(Diğeri Eskişehir Anadolu Üniversitesindedir.)

Üniversitenin yeni kampus alanı, Erzincan-Sivas karayolunun 12. kilometresinde Yalnızbağ Yerleşkesi olarak belirlenmiştir. Yeni yerleşke yüksek standartlara sahip olup, proje çizimleri üniversitenin galeriler bölümünden izlenebilir. Yeni yerleşkeyle birlikte fakültelerin ve diğer akademik birimlerin sayısı artacaktır. Ayrıca Yalnızbağ Yerleşkesine ek olarak bir mini kampus daha oluşturulacaktır. Burada ise Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü gibi sağlıkla ilgili akademik birimler yer alacaktır. Üniversite uluslararası alana da açılmış ve Avrupa Üniversiteler Birliği (European University Association), Karadeniz Üniversiteler Birliği (Black Sea Universities Network), Magna Charta ve Erasmus gibi programlara üye olmuştur. Üniversite, Anadolu'da Bir Dünya Üniversitesi sloganıyla yoluna devam etmektedir.

Fakülteler
Hukuk Fakültesi
Tıp Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksek Okullar
Sağlık Yüksekokulu
Kemaliye Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu

Meslek Yüksek Okulları
İlahiyat MYO
Kemaliye Hacı Ali Akın MYO
Refahiye MYO
Tercan MYO
Sağlık Hizmetleri MYO
Üzümlü MYO
Kemah MYO
Turizm ve Otelcilik MYO
İliç MYO
Çayırlı MYO

Araştırma Merkezleri ve Koordinatörlükler

Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
Doğu Anadolu Deprem Araştırma ve Eğitim Koordinatörlüğü
Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü
Stratejik Araştırmalar Koordinatörlüğü
Biyolojik Çeşitlilik Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü
Yukarı Fırat Havzası Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü (YUFHAK)
Erzincan Teknokent Koordinatörlüğü
MEYOK Koordinatörlüğü
Proje Eğitim Koordinatörlüğü
Eğitim Stratejileri Geliştirme Koordinatörlüğü
Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

Sloganı Anadolu'da Bir Dünya Üniversitesi
Kuruluş yılı 2006
Eğitim dili Türkçe
Türü Devlet
Rektörü Prof. Dr. Erdoğan BÜYÜKKASAP
Öğrenci
sayısı 9000