Üniversitenin Kuruluşu

Balıkesir Üniversitesi'nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi'ne kadar dayanir. Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nun 1975-1976 eğitim-ögretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi'ne bağlanmışlardır. Necati Eğitim Enstitüsü 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılmış , 4 yıllık "Yüksek Öğretmen Okulu" statüsüne alınmış, 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir işletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu'nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi'nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar , sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balikesir Üniversitesi için güçlü bir altyapiı oluşturmuşlardır.

Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 3837 Sayılı Kanun geregince kurulmuş ve 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren de tüzel kisilik kazanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tel:0266 245 96 59(4hat)
Fax:0266 245 96 63
İnternet adresi:balikesir.edu.tr

Üniversiteye bağlı fakülteler:
Bandırma İktisadi ve İdari bilimler fak. Fen-Edebiyat Fak. Mühendislik Mimarlik Fak.
Necatibey Eğitim Fak.

Üniversiteye bağlı MYO:
Ayvalık MYO, Balıkesir MYo, Bandırma MYO, Burhaniye MYO, Dursunbey MYO, Edremit MYO, Erdek MYO, GÖnen MYO, Havran MYO, Sındırgı MYO, Balıkesir Sağlık YO, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO.


Web : [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Lütfen Kayıt İçin Tıklayın ! ] ÜniversitesiÇ(Alıntıdır...)