6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Senior Member aĞıR aBLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Afyon Kocatepe Üniversitesi

GENEL TANITIM

Tarihçe

Yirmi bir yeni üniversite ile birlikte 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesinde 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulu, 1987 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyonkarahisar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür Bu fakülte, kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır

Ege Üniversitesine bağlı Uşak Meslek Yüksekokulu, Anadolu Üniversitesine bağlı Afyonkarahisar Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır Ayrıca 1992 yılında Afyonkarahisar il merkezinde Afyonkarahisar Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır Üniversitemize bağlanan bu birimler dışında Afyonkarahisar'da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur

1993-1994 öğretim yılı başlamadan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının izniyle Afyonkarahisar ilinin Dinar, Emirdağ, Sandıklı, Şuhut ilçelerinde meslek yüksekokulu açılmıştır 1994-1995 öğretim yılında Afyonkarahisar'ın Çay ve İscehisar ilçelerinde meslek yüksekokulu kurulmuştur 1995-1996 öğretim yılında Sultandağı Meslek Yüksekokulu açılmıştır 1996-1997 öğretim yılında Afyonkarahisar'da Veteriner Fakültesinin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Yüksekokulu açılmıştır 1998 yılında Afyonkarahisar'da Tıp Fakültesi açılmıştır 1999 yılında Afyonkarahisar'da Devlet Konservatuvarı , 2004 yılında Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur

Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı yeni fakülte, enstitü ve yüksekokullar kurulmasına ilişkin kanun 16 Ocak 2001 tarih ve 24289 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir Bu kanunla Afyonkarahisar'da Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü açılmıştır 2004 yılında üniversitemizin talebi üzerine Bakanlar Kurulunun onayı ile Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur Bakanlar Kurulunun kararı 30 Nisan 2004 tarihli 25448 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır

Afyon Kocatepe Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki İktisat, İşletme, Maliye Bölümlerinin Örgün Öğretim Programlarında 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Zorunlu Yabancı Dil (İngilizce) Hazırlık Sınıfı açılması konusundaki teklifi 14/01/2005 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 7/d-2 ve 7/h maddesi ile Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi ve Yabancı Dille Eğitim-Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 7 maddesi uyarınca, söz konusu teklif uygun görülmüştür

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulması Milli Eğitim Bakanlığının 8/11/2005 tarihli ve 25022 sayılı yazısı üzerine 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 11/11/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır 8 Aralık 2005 Tarih ve 26017 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2005/9635 sayılı kararın ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulmuştur

Afyon Kocatepe Üniversitesinin Uşak'ta bulunan 4 fakülte, 1 yüksekokul ve 6 meslek yüksekokulu 17 Mart 2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanun uyarınca kurulan Uşak Üniversitesine devredilerek Afyon Kocatepe Üniversitesinden ayrılmıştır

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: Afyon Kocatepe Üniversitesi

Ahmet Necdet Sezer Kampusü

Üniversitemizin eğitim birimlerini biraraya toplayan kampus alanında Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Merkez Kütüphane, Rektörlük birimleri, Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Turizm ve Otelcilik Programı Eğitim-Uygulama Merkezi, Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Klinikleri, Vadi Kafe ve öğrenci yemekhanesi faaliyet göstermektedir.

Rektörlük Binası

Afyon Kocatepe Üniversitesinin 5 bloktan oluşan Rektörlük binası 20 bin metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Rektörlük binası A Blokta rektör, rektör yardımcıları, genel sekreter, genel sekreter yardımcıları ve rektör danışmanları makam odaları, Senato Toplantı Salonu ve akademik personel yemekhanesi bulunmaktadır. B Blok ve C Blok simetriktir. B Blokta Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Personel Daire Başkanlığı, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, ÖSYM İl Temsilciliği, Kitap Satış, İş Bankası bürosu, seminer salonu ve kafeterya yer almaktadır. C blokta Sosyal bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, Bilimsel Araştırma Projeler Komisyonu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü büroları, Bilgi Edinme Birimi, güvenlik sorumlusu, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü ve Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğü büroları ile derslikler yer almaktadır. Blokta toplam 50 çalışma odası, 5 derslik, 1 toplantı salonu, 1 oturma salonu ile bodrum katta yer alan ısı merkezi ve sığınak bulunmaktadır. Dört katlı bu blok 4540 metrekare kapalı alana sahiptir. Rektörlük binasının D ve E blokları 6060 metrekare kapalı alana sahiptir. Bu bloklarda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Yabancı Diller Yüksekokulu, TUAM (Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi), Radyo-TV Stüdyoları, idari personel yemekhanesi, Garanti Bankası bürosu, Kariyer Ofisi ve No Smoking Cafe yer almaktadır.

Eğitim Binaları

Yapımı 2005 yılı Ağustos ayında tamamlanan 1. Eğitim Binasında 2 adet derslik bloku, 1 adet boyun bloku, 1 adet öğretim elemanları bloku ve 1 adet geçiş bloku bulunmaktadır. Bina, 350 kişilik çok amaçlı salonu, 51 dersliği ve 77 öğretim elemanları odası ile hizmet vermektedir. Bina 10 bin metrekare kapalı alan üzerine kuruludur.

2. Eğitim Binası bünyesinde 3 adet derslik binası ile 2 adet boyun binası yer almaktadır. Binaya bağlı bir de Öğretim Elemanları Bloku bulunmaktadır. Derslik binasında 36 adet 100 m2'lik, 12 adet 73 m2'lik ve 6 adet 68 m2'lik olmak üzere toplam 241 m2'lik 54 derslik bulunmaktadır. Boyun binalarında zorunlu mekanlar, öğretim elemanları blokunda ise 38 adet 19.5 m2'lik, 22 adet 16.5 m2'lik, 3 adet 14.5 m2'lik ve 2 adet 12 m2'lik 65 büro yer almaktadır. Binada ayrıca Erdal Akar Konferans Salonu ve öğretim elemanları yemekhanesi de hizmet vermektedir.

2. Eğitim Binasının ikizi olan 3. Eğitim Binasında ise öğrenci uygulamaları, bilimsel çalışmalar ve bütün analizlerin yapılabildiği, farklı anabilim dallarına ait laboratuvarlar, Prof. Dr. Sabri Bektöre Konferans Salonu ve öğretim elemanları yemekhanesi bulunmaktadır.

Temeli 7 Aralık 2005 günü düzenlenen törenle atılan ve 2006 yılında tamamlanması planlanan Veteriner Fakültesi Eğitim Binası yaklaşık olarak 1960 metrekare alan üzerine oturacaktır. Toplam 6 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak bina zemin+2 kattan meydana gelecektir. Binada 1 adet derslik, 1 adet boyun, 1 adet geçit ve 1 adet öğretim elemanları bloku yer alacaktır. Veteriner Fakültesi Eğitim Binasının derslik blokunda 18 adet derslik ve laboratuvar amaçlı kullanılacak salonlar, boyun blokunda kafeterya ve çeşitli amaçlarla kullanılacak odalar, öğretim elemanları blokunda da 57 adet öğretim elemanı odası bulunacaktır.

Dış Uygulama Atölyeleri

Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bulunan Dış Uygulama Atölyeleri kısa sürede eğitim-öğretim faaliyetlerine hazır hale getirilerek 2004-2005 akademik yılının başında kullanıma hazır duruma getirilmiştir. Dış Uygulama Atölyeleri binası tek katlı 2 blok olup 1836 m2 kapalı ve 1300 m2 açık alana sahiptir. Binanın A Blokunda Teknik Eğitim Fakültesi Metal ve Yapı Bölümlerinin (432'şer m2); B Blokunda Güzel Sanatlar Fakültesinin (540 m2) ve Mühendislik Fakültesinin (270 m2) atölyeleri ile zorunlu mekanlar yer almaktadır. Dış Uygulama Atölyelerinin üçüncüsü de 2004 yılı Ekim ayı sonu itibariyle tamamlanmıştır ve atölye binası yaklaşık 850 m2'lik alanda, çeşitli birimlerin yer alacağı tek katta hizmet vermektedir.

Merkez Kütüphane

Merkez Kütüphane binasının temeli 1 Temmuz 2003 tarihinde atılmış, binanın yapımı 2004 yılı Eylül ayında tamamlanmıştır. Merkez Kütüphane binası zemin üzerine 2 kat olup 2.952 m2 kapalı alana sahiptir. Zemin katı 1.076 m2 olup bu katta 7 adet seminer odası ve 3 adet internet eğitim salonu yer almaktadır. Birinci ve ikinci katlar 938'er m2 kapalı alana sahiptir. Birinci katta toplam 50 kişilik 3 adet okuma salonu, müzik odası, akademik personel için online veritabanları tarama odası, görsel-işitsel materyaller odası, süreli yayınlar salonu, yerel ve ulusal gazeteler arşivi ile eski eserler kitaplığı yer almaktadır. İkinci katta 70 bin adet kitap koleksiyonu, referans kaynaklar, tezler, okuyucu hizmetleri, vestiyer, fotokopi ve 170 kişi oturma kapasiteli okuyucu salonu bulunmaktadır. Merkez Kütüphane binası toplam 230 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Turizm ve Otelcilik Programı Eğitim-Uygulama Merkezi

Kampuste yer alan Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Programı Eğitim-Uygulama Merkezinin yapımı üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak üniversitemiz çağdaş bir binada hizmet verecek olan tesise kavuşturulmuştur. Merkezde 3'ü suit olmak üzere 14 odalı toplam 35 kişilik misafirhane, 400 kişilik restoran, 40 kişilik kahvaltı salonu, bar, çocuk oyun alanı gibi çeşitli sosyal alanlar bulunmaktadır.

Hayvan Hastanesi

Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bulunan ve tamamı 4 bloktan oluşan Hayvan Hastanesinin tamamlanan bloku 2005 yılı Temmuz ayında hizmete girmiştir.Tek kattan oluşan bina toplam 1400 metrekare alan üzerine kuruludur. Blokların tamamı bittiğinde üniversitemiz, ülkemizin en modern hayvan hastanelerinden birine sahip olacaktır. Hayvan Hastanesinde ilimiz ve bölgemizdeki hayvanların hastalıklarının tanı ve tedavileri en çağdaş cihazlarla yapılırken verilen hizmetler için de ilimizdeki en düşük fiyatlandırma uygulanmaktadır.

Vadi Kafe ve Öğrenci Yemekhanesi

Ahmet Necdet Sezer Kampusünde Öğrenci Vadisi adı verilen alanda bulunan 1000 kişilik Vadi Kafe ve 1000 kişilik öğrenci yemekhanesi, toplam 2600 metrekare alan üzerine kurulu tek katlı bir binada yer alıyor. Binanın içinde yer alan 890 metrekarelik öğrenci yemekhanesinde toplam 700 sandalye bulunmakta ve ortalama 1.300 kişi yemek yemektedir. Yemekhaneden faydalanan öğrencilere kart satışı yapılarak yemek hizmeti yürütülmektedir. Haftalık kart satışının yanısıra günlük ve misafir yemek fişi satışının da yapıldığı öğrenci yemekhanesinde 11.00-14.00 saatleri arasında yemek hizmeti verilmektedir.

Üniversitemiz öğrencilerinin boş zamanlarında dinlenebilmeleri ve bazı aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri amacıyla hizmet veren Vadi Kafe, 957 metrekarelik bir alana sahip olup, öğrencilerimizin aperatif olarak beslenme ihtiyaçlarını giderebilmeleri için her türlü yiyecek ve içecek maddelerinin satışı yapılmaktadır. Satışa sunulan yiyecek ve içeceklerde her türlü sağlık koşullarına uyulmaktadır. Vadi Kafe içerisinde öğrencilerimizin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri 4 tane bilardo masaları ve satranç masaları bulunmaktadır. Vadi Kafe, hafta içi 08.00-22.00 saatleri arasında açık olup haftasonu da hizmet vermektedir.

Bina içerisinde yemekhane ve kafeteryanın yanısıra bay-bayan kuaför salonları da öğrencilerimize hizmet sunmaktadır.

Ayakta 25 bin kişi kapasiteli Barış Manço Gençlik Şölen Alanı 2004 yılı bahar şenlikleri ile birlikte açılmıştır. Toplam 21 bin 700 m2'lik alan üzerinde yer alan gölet, anfi tiyatro, park ve Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Botanik Bahçesi ve açık spor alanları kampusteki diğer bina ve tesislerimizdir. Kampusün tam***** yönlendirme tabelaları ve duraklar yerleştirilmiştir.

Ahmet Karahisari Kampusü

Ahmet Karahisari Kampusü, Afyonkarahisar-Şuhut karayolu üzerinde bulunmaktadır. Kampuste Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, açık ve kapalı spor tesisleri ve Hayrettin Barut Konferans Salonu yer almaktadır.Kampuste bulunan eski İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası güçlendirilmiş, tadilatı yapılmış ve Devlet Konservatuvarı bu binaya taşınmıştır. Binada ara bölmelerle duvarlar kaldırılmış ve bunların yerine çelik özel yalıtım tecritli duvarlar yapılmıştır. Devlet Konservatuvarı binası, ses yalıtımı açısından Türkiye'de bir eşi daha olmayan bir konservatuvar binası haline getirilmiştir.
    Afyon Kocatepe Üniversitesi Spor Tesisleri öğrencilere tam kapasiteli hizmet vermektedir. Öğretim görevlileri sorumluluğunda tenis, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi, step ve badminton sporlarının yapıldığı tesislerde olimpik bir tenis kortu, açık basketbol sahası, kapalı spor salonu bulunmaktadır. Ayrıca Kapalı Spor Salonunda yer alan kondisyon merkezinde öğrenciler kondisyon çalışması yapabilmektedir. Jimnastik, dans ve güreş salonunda biri laminant parkeli aynalı salon olmak üzere 55 m2'lik 3 adet salon ile soyunma odaları ve duşlar bulunmaktadır.
    Ahmet Karahisari Kampusünde üç adet tenis kortu bulunmaktadır. Tenis kortları sadece üniversitedeki sporculara değil, Afyonkarahisar'lı tenisçilere de hizmet vermektedir. Kampusteki 1200 m'lik yürüyüş parkurundan sporcular ve üniversite çalışanları ile öğrenciler yararlanmaktadır. Ahmet Karahisari Kampusünde her türlü gereksinimi karşılayacak şekilde düzenlenen binada hizmet veren Çocuk Evi, 3-6 yaş grubu olmak üzere 30 çocuk kapasitelidir. Çocuk Evinde Mavi, Sarı ve Kırmızı olmak üzere yaş gruplarına göre hazırlanmış 3 sınıf, oyun odası, yemek odası, lavabolar ve bahçe yer almaktadır.

Misyonu
    Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş, dinamik, özgür düşünen, kendine güvenen, sorumluluk sahibi gençler yetiştirmek; eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra topluma hizmet etmek; katılıma, paylaşıma ve takım çalışmasına dayalı kurum kültürü ile bilim dünyasına hizmet etmektir.

Vizyonu
    İlimiz ve bölgemizde üniversite-sanayi-halk işbirliğini sağlamada öncülük eden, Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan, dünyadaki bilim standartlarını yakalayarak evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten bir üniversite olmaktır.

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Atatürk Kültür Merkezi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinin tarihi binası 1908 yılında İttihat ve Terakki Cemiyeti Afyonkarahisar Şubesi olarak yaptırılmıştır. Son dönem Osmanlı eseri olan bu binanın üst katı 1922 yılında İngilizlerin işgali sırasında tamamen yanmıştır. Daha sonra tamir edilerek bugünkü halini alan bina sırası ile Atatürk İlkokulu, Sinema Salonu, Öğretmenler Lokali, Ticaret Lisesi, Demokrat Parti Evi ve Afyon Lisesi ek binası olarak hizmet vermiştir.

1974 yılında Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokuluna tahsis edilen ve 31 yıldır üniversiteye hizmet veren bu tarihi mekan halen Afyonkarahisar kültür hayatının kalbi niteliğinde bir merkez durumundadır. Bu amaçla binada eskiyen unsurlar değiştirilip binanın bakımı yapılarak oluşturulan bir sergi salonu, bir toplantı salonu ve bir kitap kulübü üniversitemiz öğrencileri, öğretim elemanları ve Afyonkarahisarlılara hizmet vermektedir.

- Kitap Kulübü

27 Mart 2001 tarihinde törenle hizmete açılan AKÜ Atatürk Kültür Merkezi Kitap Kulübünde öncelikli olarak Afyon Kocatepe Üniversitesinin yayınları, diğer üniversitelerin yayınları, güncel kitaplar, üniversite öğrencilerinin yaptıkları el ürünleri ve üniversiteyi tanıtıcı ürünler satışa sunulmuştur.

- Ömer Faruk Atabek Sergi Salonu

27 Mart 2001 tarihinde törenle hizmete açılan Afyonkarahisarlı ünlü hattat merhum Ömer Faruk Atabek'in adının verildiği Atatürk Kültür Merkezi sergi salonunda bugüne kadar pek çok eser sergilendi. Fotoğraf, resim, ağaç-yontu, karikatür, seramik gibi farklı dallarda sergilenen eserler öğrenciler ve Afyonkarahisar halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

- Kocatepe Toplantı Salonu

Afyon Kocatepe Üniversitesinde 5 Aralık 2001 tarihinde hizmete açılan Atatürk Kültür Merkezinde Kocatepe adı verilen 120 kişilik toplantı salonu, konferans, basın toplantısı ve benzeri faaliyetler için hazırlanmıştır.

M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi

Üniversitemizin kuruluşundan itibaren rektörlük binası olarak kullanılan ve tarihi dokusu korunarak restore edilen bina kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Merkeze Afyonkarahisar'a büyük hizmetleri olan merhum milletvekili M. Rıza Çerçel'in adı verilirken binada bulunan 130 kişilik salona da üniversitenin kuruluşu ile ilgili derneğin başkanı olarak

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Posta Adresi
    Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü

Ahmet Necdet Sezer Kampusü

Gazlıgöl Yolu, 03200 AFYONKARAHİSAR

Telefon : 0 272 228 12 13

Fax : 0 272 228 14 17

Web: [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Lütfen Kayıt İçin Tıklayın ! ]
    E-mail: [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Lütfen Kayıt İçin Tıklayın ! ]

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Konular
    101
    Tecrübe Puanı
    0

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin