Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Junior Member hehe99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

makıne muhendısı

ARKADASLAR HERKESE SELAM

ESKI BIR YILDIZ UNIVERSITESI MAKINE FAK. MEZUNU OLARAK HENUZ UNIVERSITELERIMIZDE SANAYI VE FAKULTE
    BAGLARININ TAM MANASILE OLUSAMADIGINI GORMEK FAKULTE MEZUNU GENCLERIN CARESIZLIKLERINI GORUNCE INSAN BASTAKI KARAR VERICI MEKANIZMALARIN NE DENLI RASYONEL OLMAKTAN UZAK OLDUGUNU ANLAMAMASI OLANAKSIZ OLMAKTA. 30 YILI ASKIN SUREDIR YURTDISINDA CESITLI ULKELERINDE CALISAN BIR MUHENDIS OLARAK SUNU NET BIR SEKILDE BELIRTMEMDE YARAR VAR. MAKINA FAK.OKUYAN HER BIREY OGLEN 12 YE DEK BIR SURECTE TEORI DERSINI GORECEK VE OGLEDEN SONRA UNIVERSITE YE BAGLI BIR SANAYI KOLUNDA URETIM MAKINELERININ INCELEME ETUDU UZERINDE MEKANIZMA SISTEMLERINI YERINDE GOREREK DETAYLI BIR PROJE CALISMASINA GIRMELIDIR.BU 3 SENE SURECEK BIR SEKILDE TASARLANACAK OGRENCI MANTIKLI BIR MESAFE DILIMI ICINDE ONGORULEN SANAYI BIRIMLERINI GEZEREK MEKANIK TASARIMIN TEMEL TASLARI OLAN MEKANIZMALARI YERINDE GORUP SEBEP SONUC ILISKISINI KURMAYA CALISACAKTIR. FABRIKA YONETICILERI BU KONUDA GEREKLI BILGILERI OGRENCIYE VERMEKLE YUKUMLU OLACAK,OGRENCIYE BELLI BIR SERBESTLIK SAGLANACAKTIR.TABII DIR KI BAZI SANAYI SIRKETLERI KENDILERININ SIR GIBI SAKLADIKLARI STRATEJIK URETIM OGELERI HAKKINDA BILGI VERMEMELERI DOGAL KARSILANABILIR.BU SIRKETLERDE URETIM GAMININ NE OLDUGU ONEMLI DEGILDIR ONEMLI OLAN MAKINE TASARIMI ICINDE MEKANIZMALAR VE ONA BAGLI OTOMASYON SISTEMLERININ OGRENCININ KAFASINDA ACACAGI RASYONEL DIZAYN YAPABILME KAPASITESINI MAKSIMUM SEVIYESINE CIKARMA
    KATKISI UZERINDEKI ETKISI VE MAKINE SISTEMLERINDEKI SONSUZ VARYANTLARIN DIZAYN OLGUSUNUN KAVRANILMASIDIR.MAKINECILIKTE GORMEK ,DOKANMAK,HISSETMEK OLGULARI DIFFERANSIYEL DENKLEM COZMEKTEN COK VE COK DAHA ONEMLI OLDUGUNU HENUZ KAVRAYAMAMIS AKADEMISYENLERIN ARTIK OGRENCILERI GEREKSIZ BILGILERLE DEGIL MESLEGIN AMACI OLAN URETIM ICIN KISIYI HEDEFE KILITLEME PROJELERI GERCEKLESTIRME GEREKECEGINI ANLAMALARI GEREKMEKTEDIR.
    HARUN

agg
    agg çevrimdışı
    Junior Member agg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: makıne muhendısı

agzına saglık birader cok guzel yazmıssın

Senior Member Negative - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    48
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle, bu bahsettiğin durumu ikiye ayırmak gerekli. Senin tabirinle birincisi öğlen 12 öncesi (teorik), ikincisi ise fabrikadaki zaman (pratik). Pratiği açalım biraz;
    Alıntı hehe99 Nickli Üyeden Alıntı
    OGLEDEN SONRA UNIVERSITE YE BAGLI BIR SANAYI KOLUNDA URETIM MAKINELERININ INCELEME ETUDU UZERINDE MEKANIZMA SISTEMLERINI YERINDE GOREREK DETAYLI BIR PROJE CALISMASINA GIRMELIDIR.
    Şimdi bu sitemini sadece makine mühendisi öğrencilerine değil bütün mühendislik fakültesi okuyan öğrenciler için geçerli olduğuna hem fikiriz sanırım. (Tabi uzay mühendisliği gibi mühendislikleri saymazsak.) Küçük bir araştırma ile ülkemizde kaç tane mühendislik fakültesi sahibi olan üniversiteleri bulmak çok zor değil. Buyurun liste:

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ

Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Abant Izzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Afyon Kocatepe Üniversitesi Usak Mühendislik Fakültesi
    Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Balikesir Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Bogaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Firat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Galatasaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Gebze Y.T.E. Mühendislik Fakültesi
    Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Inönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Istanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Istanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Kahramanmaras Sütçü Imam Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Kirikkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Mugla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Nigde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Ondokuz Mayis Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Orta Dogu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Osman Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Trakya Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi
    Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Uludag Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Yildiz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisligi Fakültesi
    Yildiz Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisligi Fakültesi
    Yüzüncü Yil Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ

Atilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Bahçesehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Baskent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Beykent Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Çankaya Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Dogus Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Fatih Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Isik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Istanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Istanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Izmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Kadir Has Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Maltepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Sabanci Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
    Yasar Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi
    Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi

Bunların yarısını atalım. (Uçtuk ama boşver) Attıklarımızı kalanlarla aynı şehirde oldukları için attık diye düşünelim. Kaldı mı geriye 35 üniversite 35 ayrı şehirde. Şimdi öss denen lanet şeye her yıl kaç milyon adam giriyor kaçı mühendisliği kazanıyor açıklamaya gerek yok. (Zaten öss yazınca bile sizlerin tüylerinizin ürperdiğini görebiliyorum buradan) Hemen kendi üniversitemden örnek veriyorum (Ege) Benim girdiğim yıl sadece makine mühendisliğine 45 kontejan vardı. Bu yıl mezun oldum sadece makine mühendisliğine 80 kontejan var! 80 tane birinci sınıf öğrencisi!!! Bu sayıyı geri kalan 34 şehire pay edelim. Onların birinci sınıf öğrencilerini de kabaca tayin etmişizdir herhalde. Şimdi şehirleri ele alalım ve hemen iki soruyu soralım kendimize: Bu illerdeki sanayileşme durumu nedir, ne kadar gelişmiştir? Kaç tane fabrika var ve gelecek olan öğrencilere eğitim verecek kadar deneyimli elemanları var mı? Ben X ilindeki endüstriyle Y ilindekini bir tutamam. Hele hele böyle sürü halindeki öğrenciyi kaldıracak kadar çok fabrikası olan şehir sayısınında çok olduğunu düşünmüyorum.

-Stajlarımız var Negative saçmalama, birinci sınıf öğrencileri her yıl yapmak zorunda olduğu stajlarını yapabiliyorsa (hiçbirinin o yıl stajdan kalmadığını farz edelim) e o zaman demek ki 5 haftalık şeyi bütün yıla yayabiliriz!

Yanlış. Çünkü o stajdan ben de yaptım. Staj yapılan yerdeki kişilerin bizimle ilgisini, bizim onlara olan ilgimizi, doldurulan staj defterlerini, içeriğini gayet iyi biliyoruz. Fabrikadaki adamın birinci aşaması sen olmadığın için seni hep ikinci plana atmak zorunda. Oradaki vardiya mühendisi seni alıp karşısına oturutmak istemez ya da çıkarı olmadığı müddetçe adam akıllı bir açıklamada konuşmada bulunmaz da. Sadece öküzün baktığı gibi makinelere bakar, işçilerin yanında geyiğe sararsın. Yani ne yapmak gerekir ya başında bir hoca olacak, o zaman mühendis sana hocanın orada olmasıyla gerekli taktikleri, vurkaç, ara pasları verecek ya da seninle mühendis arasında bir bağlantı kuracağız; -ki sen bu bağlantıyı proje yapalım diyerek nitelendirmişsin.

Yurtdışında kaldığım zaman zarfında 1 sene boyunca üniversitenin doktora yapan öğrencileriyle beraber lab çalışmalarında bulundum. Deneyler yaptım, araştırma projelerine başladım aynı zamanda bunları oradaki fabrikalara giderek yaptırdım. Parçaları onlara işlettim. Şimdi senin demek istediğin biraz bu duruma benziyor. Ama bunu yapmak için de ne gerekli LAB KOŞULLARI. Yine yattı mı bizim iş?

Teorik bölümü hiç açmıyorum bile, kısaca özet geçiyorum. Girersem çıkamam çünkü. Ne denli iğrenç, aptalca, gereksiz, müfredat şişkinliği olan, makyaj yapıcı, ezbere dayalı bir eğitim aldığımızdan ZERRE kadar bahsetmeye lüzum yok. Yazdıklarında çok haklısın, keşke bunu burada da uygulayabilsek ama zor. Öncelikle şu kelle sayısından kurtulmak gerekli (80). Bu da össye gider, kontejan sayısına gider valla düzeltmek için tek şans bizim iktidar olmamıza kadar gider.

Peki bir tane de farklı yönde ben bir çözüm sunayım ortaya;
    1) Bölüm süremiz uzatılsın 4 yıl olmasın. (Teorik ders içeriklerinden bahsetmiyorum, zaten onun kesin değişmeleri gerekir hocalarıyla birlikte.)
    2)İTÜ'de var bu ama verilen dersleri tek bir hoca tarafından değil birden fazla hocalar tarafından verilsin, öğrenciler bu hocaları seçsin. Seçilmeyen hoca da gerekli işlemi görsün. Hocalar arasında REKABET sağlansın. (Tabiki de bu hoca seçimi, en kolay soru soran, geçmesi keklik anlamında olmamalı...)
    3)[Bence en önemlisi ve derhal yürütülmesi gerekir] Mühendisliğin TUS'u olsun. 4 sene mezun olmak yetmesin, tusu kazanan mühendis olsun. Pratisyen - Uzman hekim gibi bir ayrım olsun ona göre maaş ve iş sahası, imza yetkisi belirlensin...

Bunların değişmesi için değişmesi gereken şeyin eğitim sistemi, onu değiştirmek için de yapabilecek pek birşey olmadığının farkına varalım. Zaten varanlar da senin gibi yurtdışına gidip orada çalışıp ya da okuyor. Biz de buna türkçede "Beyin Göçü" diyoruz...
    http://www.dilimdilim.com/arkaplan/1.jpg<br />Sunumlarımdaki şifre: Teşekkürler ise;<br />T harfi büyük,ş harfi ile yazılmıştır.<br />Bundan sonraki yeni şifre: Tesekkurler dir.<br />Türkçe karakter yoktur ama yine de T harfi BÜYÜKTÜR!!!Kopyala-Yapıştır yapmayın..

Senior Member lamekan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    150
    Tecrübe Puanı
    0

1) Bölüm süremiz uzatılsın 4 yıl olmasın. (Teorik ders içeriklerinden bahsetmiyorum, zaten onun kesin değişmeleri gerekir hocalarıyla birlikte.)
    2)İTÜ'de var bu ama verilen dersleri tek bir hoca tarafından değil birden fazla hocalar tarafından verilsin, öğrenciler bu hocaları seçsin. Seçilmeyen hoca da gerekli işlemi görsün. Hocalar arasında REKABET sağlansın. (Tabiki de bu hoca seçimi, en kolay soru soran, geçmesi keklik anlamında olmamalı...)
    3)[Bence en önemlisi ve derhal yürütülmesi gerekir] Mühendisliğin TUS'u olsun. 4 sene mezun olmak yetmesin, tusu kazanan mühendis olsun. Pratisyen - Uzman hekim gibi bir ayrım olsun ona göre maaş ve iş sahası, imza yetkisi belirlensin...

Bence de özellikle 3.maddede yazmış oldukların acil olarak yapılmalı sinirrr

Junior Member buju - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

BEN HENÜZ YENİ ÜYE OLDUM. 18 YAŞINDYIM.MAKİNE RESİM OKUYORUM.2 YILLIK AMA DGS İLE MÜHENDİSLİĞE HAZIRLANIYORUM DERSHANE FALAN...BAYAN OLARAK BÖLÜMÜM BAZEN AĞIR GELİYOR.GERÇEKTEN MÜHENDİS OLMAYAI ÇOK İSTEİYORUM. BAŞARAMAMAKTAN ÇOK KORKUYORUM.SİZCE NASIL BAŞARMALIYIMMM..:

Senior Member lamekan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    150
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşım mühendisliği başlayıpta başarısız olan kimse yok zaten bu siteye üye olmakla büyük bir adım atmışsın seni zorlayan bir tek hocalar olur onunda çaresine bak artık.Sürekli takip edersen yenilikleri senin için daha iyi olur.

Junior Member meteora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

makine mühendisi kesinlikle ve kesinlikle pratiğin çok içinde olmalı mesala üniversitelerde öğrenciler projelere daha çok katılım için teşvik edilmeli ve kesinlikle ödüllendirilmeli sanayi kuruluşlarıyla sürekli alışveriş yapılmalı üniversiteler bir şehirde daima üretimin içinde olmalı değişcek çok şey var ama aşılamıyacak sorunlar yok yeter ki istensin...
    Aleme bedel bizim ölümüZ..!!!<br />forza GÖZTEPE...

Junior Member zarazara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

bayan olduğun için korkmana gerek yok eminim başaracaksın

Junior Member Metakina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Makina mühendisliği'ni bitirmenin çok zor olduğu fikrine katılıyor musunuz ? Ben sınava girdim bu sene. Metalurji ve malzeme yada makina müh. tercih edeceğim. Görüşlerinizi almak isterim

Junior Member exone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

ya iyi güzel yazmışsınız da arkadaşlar ben burda tamamen moderator arkadaşımın( abimin) dediğine katılıyorum bende mak.müh okuyorum gazi üni deyim üçncü sınıftayım
    geleim fabrikalarla birlikte çalişma işine sakarya üniversitesini bırakıp gaizye geçtim daha iyi bir eğitim almak adına hem teorik hem pratik ama gel gör ki bi tel erezyon tezgahı bile yok sakarya üni. sadece okulda vardı şehirdeki tüm iş okulda yapılıyodu yani bence bizim ülkemizdeki işletmelerin çoğunda hepsi ni saymıyorum bize anlatılan teorik olrak gösterilenler çoüu işletmede mevcut değil diğer yandan da dedikleri gibi maalesef sayı çok fazla
    ülkem iktidarı biz gençler oyalamak adına kontenjanları artırıyor

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin