4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Junior Member jacksheppard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

Kaynak Mühendisliği nedir ?yenilir mi içilir mi ?

Bu yazıyı kaynak mühendisliği ile ilgili eğitim almadan önce bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar için yazıyorum.

Kaynak mühendisliği eğitimini kimler alabilir ?

Parası olan herkes demek kısmen doğru olsa da tamamen gerçeği yansıtmaz.Tarif şudur ki genelde mühendislik disiplininden gelen arkadaşlar alabilir.Malesef buna neredeyse tüm mühendislik dalları dahildir.

Eğitimi kimler alsa daha iyi olur ? sorusuna ise hiç şüphesiz Makina ve metalurji mühendisleri diye hiç beklemeden cevap verebilirim.Sebebi ise çok açık.Malzeme biliminin eğitimin temelini oluşturduğuna inanıyorum ki bu bölüm eğitimde MODUL 2 olarak adlandırılan kısma tekabül eder.

Yeni mezun mu alsa iyidir, sektör tecrübesi olan mı?
    İkisinin de kendine özgü avantajları mevcuttur.Sektör tcrübesi olanlar, vay be bunu demek bundan yapıyor muşuz ya da ulan yıllardır yanlış yapıyormuşuz diye ani aydınlanmalar ve flashbackler yaşayabilirler.Hatta okulda unuttukları tüm bilgiler konusundaki ustalar tarafından zip olarak beyne kazınır.Yeni mezunlar ise taze bilgilerine cilayı çekerken bir yandan da ulan okulda böyle anlatmanız için illa 3770 AVROluk mu olmamız lazımdı cümlesini rahatlıkla kullanabilirler.

Bana göre KAYNAK MÜHENDİSLİĞİ YAPMAYACAK olunsa dahi ; METALURJİST 'lerin en büyük eksikleri olan 3.modülü almaları, Makinacıların da hep eksikliğini duydukları 2.modülü sindirmeleri açısından büyük bir fırsattır.

Kaynak mühendisliği diplomasını aldığın gün NASA tarafından kaçırılıp ayda 50.000 € ya başlıyormuşsun efsanesi ise malesef ki şimdilik doğru değil

İşin kaymağını yiyenler yediler.ODTÜ 'nün hükümdarlığında geçen on yıllar neticesinde şu an ülkemizde kaynak mühendislerinin sayısı 1000’i zorlamaktadır.Yine de total mühendis rakamlarına bakıp donanımlı bir azınlık içinde yer alabileceğiniz anlamına geliyor bu.

Yani maalesef eski fiyakası ve maaşlar yok.Bunu asla unutmayın.Orada burada ilan görebileceğinizi de çok fazla sanmayın.Bence sektör içinde hedefini belirlemiş sektöre yakın kişiler bilinçli olarak alırsa iş bulma olasılığı artar.Çünkü genelde referans sistemiyle yaratılmış bir iş alanı vardır.Fakat başta da değindiğim gibi: Benim param var ben nitelikli bir eğitim almak istiyorum diyen varsa onlar da buyurabilir.

Bekar için mi evli için mi? Bence bekara daha uygundur.Bu açıdan yeni mezunlar kovalarsa iyi olur.Çünkü genelde yurtdışı şantiyelerde geçen bir kariyer ilk dönemine sahip olacaklardır.Ki bu şantiyeler Paris New Jersey Venedik olmayacak genelde Dubai Qatar Fas vs.. olacağından zorlu şartlara maruz kalınacağı akıldan çıkmamalıdır.Fakat bu sürede güzel paralar biriktirilebilir ve 2-3 sene içinde yurda dönüp güzel yatırımlar yapabilirsiniz.

Eğitimin içeriği ile ilgili olarak tatminkar diyebilirim.

Fakat bir de işin hüzünlü yanı var ki G.E.V. yani Gedik Kaynağın işi biraz ticarete zorlaması ve aldığı tepkilerle bir adım geri atmasıdır.Buna bir başka yazı da değineceğim.Şimdilik fazla uzatmadan bitirmek istiyorum.

Selamlar

Junior Member ollggu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: Kaynak Mühendisliği nedir ?yenilir mi içilir mi ?

anlatım için tşkr ederim.. ellerine sağlık

Junior Member AutoCAD_50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Paylaşım için tşk ederim.

Üye palemo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Tecrübe Puanı
    0

biraz kısa dahi olsa, kaynak mühendisliği için okuduğum en özgün yazı.
    Teşekkür ederim.Devamını bekliyoruz.

Bu arada G.E.V Gaziantep'te kaynak eğitim merkezi açma hazırlığı içerisinde olduğunu duyuyorum.
    Bu kapsamda Kaynak Mühendisliği eğitimine başlamayı amaçladıklarını tahmin ediyorum.
    Facebook sayfam<br />http://www.facebook.com/pages/Palemo/195504277176443

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin