8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Junior Member kosovali59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

toprak özgül direnci ölçer

Arkadaşlar merhaba.Kendim elektrik teknisyeniyim.Kendim bie rezistivite cihazı yapmak istiyorum.Bizim elektrik topraklama hatlarında kullandığımız toprak megerleri var.Bu cihaz rezistivite cihazları gibi toprağa kazıklar çakılarak (4 adet) ölçüm yapıyor.Direnç değerlerini otomatik olarak veriyor.Çıkış gerilimi 50 v 2mA dir.Bu gerilim ile kaç metre derinliğe ulaşabilirim acaba.Derinliği arttırmak amaclı voltaj değerlerinide yükseltebilirim.(yetersiz ise)Data logger aracılı ilede verileri ıp2wın programında değerlendirmeyi düşünüyorum.Yardımcı olurmusunuz

Üye silvio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    Konular
    53
    Bölümü
    Jeofizik
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: toprak özgül direnci ölçer

bizim ölçümlerimizde derinlik; yere verilen akımın yanı sıra yapmış olduğumuz açılım türüne görede değişir. ipi2win programıda belli bir teoriye göre yazılmış olmasından pek faydalı olmayabilir sizin çlışmanıza. Bu konularda çok uzman değilim eger yeteri kadar bilgi almadıgınızı düşünüyosanız size bu tip jeofizik aletleri yapan Metin ZOBU yu önerebilirim...

Junior Member kosovali59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

Bizde ayni sizler gibi olcumlerde wenner veya schlumberger metodlarini kullanmaktayiz.Aras+irmalarimda en etkin metod schlumberger veya dipol dipol oldugunu ogrendim.ip2win degilde ozaman res2dinv kullansam daha iyi olucak galiba.peki res2dinv de alinan direnc degerleride manuel olarak girilebiliryormu acaba.

Yer
    Ankara
    Konular
    53
    Bölümü
    Jeofizik
    Tecrübe Puanı
    0

aslına bakarsanız res2dinv hiç kullanmadım. size tavsiyem bizim kullandıgımız bir aletle ölçü alın ve birde kendi cihazınızla. bu iki veriyi aynı programda degerlendirin (schlumberger v.s. açılımlarına uydugunuz surece program farketmeyebilir). bakalım sonuclar nasıl?

Junior Member sagre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

kosovalının yapmaya çalıştığı düzeneği görmüştüm .Bir multimereye bağlı rezisitivie olduğnu söylediler bana ve ilginç olan reflex 3d scan diye bir yazılım kulanıyordu.Wenner dizilimiile 4 sonda çakıp yeraltını 3d görüntülemişlerdi bana bilgisayarda gösterdiler.Ama o yazılım benim bldiğim gpr larda kulanılır rezistivitede kulanıldığını bilmiyordum .

Yer
    Ankara
    Konular
    53
    Bölümü
    Jeofizik
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı sagre Nickli Üyeden Alıntı
    kosovalının yapmaya çalıştığı düzeneği görmüştüm .Bir multimereye bağlı rezisitivie olduğnu söylediler bana ve ilginç olan reflex 3d scan diye bir yazılım kulanıyordu.Wenner dizilimiile 4 sonda çakıp yeraltını 3d görüntülemişlerdi bana bilgisayarda gösterdiler.Ama o yazılım benim bldiğim gpr larda kulanılır rezistivitede kulanıldığını bilmiyordum .
    ilgin bir yöntem galiba elinizde kaynak varsa yada bulursanız bu yönteme ait paylaşırsanız çok mutlu olurum ...

Junior Member sagre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Sevgili silviyo aslını istersen bana bunu tarif etiler ama ben yazılım bulamadığımdan yapamadım.Fakat böyle birşeyin yapılmış halini burdan inceleyin ( [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Lütfen Kayıt İçin Tıklayın ! ] )
    Öncelikli olarak fiyatı 6000 ero aslını isterseniz butip işlrde yalan dolan bol olur bu yüzden uyanık olunması lazım .;ki taşın dikdörtgen şekili ve yüzeye yakınlığı bu işlerle uğraşmayanlar için yanlış yorumlanıp mezar olarak algılanır ve yasal kazı işine girip paralarını heba ederler.tabi birde bu işi kanunlara aykırı yapanlar var onlarada ALLAH hidayet etsin.Ben birçok gpr ve benzeri pahalı cihazla gelip hata kiralayıp ta hayal kırıklığı yaşayanları bilirim.
    Anlaycağınız konu başlığımız
    jeofiziğin arkiyolojik boyutuyla ilgili aslında

Yer
    Ankara
    Konular
    53
    Bölümü
    Jeofizik
    Tecrübe Puanı
    0

böyle daha açıklayıcı oldu ben halen bu tür cihazların sağlıklı çalıştığını düşünmüyorum mantık aynı ama içime sinmiyor bir türlü ama fırsat olsa bu tür cihazlar ve bizim cihazlarımızla alınmış verileri karşılaştırmayı çok isterdim. Senin dediğin gibi işi bilmek çok farklı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin