2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  yusufcelebi
  Guest yusufcelebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  6269 SAYILI KİMYAGERLİK ve KİMYA MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDAKİ KANUN

  Madde 1- Türkiye'de kimyager, kimya yüksek mühendisi ve kimya mühendisi ünvanlarının kullanılması ve bu ünvanların verdiği hak ve selahiyetler aşağıda yazılı hükümlere bağlıdır:

  a) "Kimyager" ünvanını, Türkiye veya yabancı memleketler üniversitelerine bağlı olarak veya üniversite ayarında olup da müstakilen kimyagerlik diploması veren müesseselerden mezun olanlarla bu kimyagerlik diplomasına tekabül eden üniversiteler kimya tahsilini yaparak gereken diplomayı alanlar kullanabilirler.
  b) "Kimya Yüksek Mühendisi" ünvanını, Türkiye veya yabancı memleketlerin üniversite veya üniversite ayarında olan yüksek öğretim müesseselerinin kimya mühendisliği zümresi mezunları kullanabilirler.
  c) "Kimya Mühendisi" ünvanını, üniversite ayarında olmayıp teknik ve mesleki öğretim yapan müesseselerin kimya mühendisliği zümresi mezunları kullanabilirler.

  Madde 2- 1. maddenin a, b, ve c fıkralarında zikrolunan diplomalardan birini haiz olmayanlar Türkiye'de(Kimyager), (Kimya Yüksek Mühendisi) ve (Kimya Mühendisi) ünvanlarıyla istihdam olunamazlar ve bu ünvanlarla sanat icra edemeyecekleri gibi imza da atamazlar.

  Madde 3- Yabancı memleketlerden diplomalı kimyager, kimya yüksek mühendis ve kimya mühendisleri ünvanlarını kullanabilmeleri için üniversite profesörlerinden mürekkep bir jüri huzurunda, ilmi hüviyetlerini ispat ve diplomalarının muadeletlerini Milli Eğitim Vekaletine tasdik ettirmeye mecburdurlar.

  Madde 4- Kimyagerler, Kimya Yüksek Mühendisleri her türlü mesleki, gıdai tahlil ve müstahzarat laboratuvarları ve kimya ile ilgili sair tesisleri kurabilir ve mesul müdürlüklerini deruhde edebilirler.
  Kimya Mühendisleri imalathane açabilir, fabirka kurabilir ve mesuliyetleri altında idare edebilirler.

  Madde 5- maddede yazılı ünvanları almış olanlardan Devlet ve müesseseleriyle yarı resmi teşekküllerde vazife almış olanlar mesai saatleri dışında mesleki sahada serbest çalışabilirler.

  Madde 6- Sınai işlerden hangilerinin bu kanunun 1. maddesinde zikredilenlerden birer mesul müdür bulundurmaya mecbur olduğu Ekonomi ve Ticaret, Sağlık ve Sosyal Yardım, Çalışma ve İşletmeler Vekaletlerince müştereken tanzim edilecek bir talimatnamede zikredilir. ( 6. Madde ile ilgili yönetmeliği görmek için buraya tıklayınız. )

  Madde 7- Bu kanunun 2. maddesine aykırı hareket edenler (100) liradan (500) liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar. Tekrarlama halinde suçlular iki kat para cezasıyla birlikte 1 aydan 3 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar. 1. maddede mezkur diplomaları almış olmayanları bu ünvanlarla çalıştıranlar da aynı cezalarla cezalandırılırlar.

  Geçici Madde 1- (6269 sayılı Kanunun kendi numarasız geçici maddesi olup tesetsül için numaralandırılmıştır.)
  Bu kanunun neşri tarihinden evvel usulü dairesinde Kimyager ünvanını iktisap etmiş olanların hakkı mahfuzdur.

  Madde 8- Bu kanun neşri tarihinde yürürlüğe girer.

  Madde 9- Bu kanunun hükümlerini İcra Vekilleri Heyeti yürütür.


 2. #2
  Junior Member beatnik87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.07.2007
  Yaş
  32
  Mesajlar
  22
  Konular
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Ynt: 6269 SAYILI KİMYAGERLİK ve KİMYA MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDAKİ KANUN

  bu ne demek yahu şimdi
  biz kimya mühendisiyiz demiicekmiyiz :S
  Spending my time <br />Watching the days go by <br />Feeling so small <br />I stare at the wall <br />Hoping that you are missing me too...

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •