3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    Junior Member ybkb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

bilkent-odtü mühendis maaş?

merhabalar bu sene üniversite sınavına girecek olan bir fen lisesi öğrenciyim. şu an çalışmalara başlamadan kafamdaki bazı soruları gidermek istiyorum.

bilgisayar,elektronik ve endüstri mühendislerin ilerde alacakları maaşlar arasında büyük farklılıklar var mı? (sonuçlarda elektronik hep daha yüksek bunu hakediyor mu bir de enzor bölüm ) benim için bu üçünün bir farkı yok üçünü de okuyabilirim ama mesela elektroniğe gidip o kadar kasıp ama daha sonra endüstricilerden daha az maaş almak ben sinir eder bir de mesela master doktora yapmak mantıklı mı yoksa iş tecrübesi yönelmek mi daha mantıklı ?

açıkçası şu an mühendislik okuyup okumayacağıma karar vermem gerekiyor çünkü eğer okumamaya karar vermem durumunda eşit ağırlığa geçip(işletme iktisat belki de hukuk) o alanda hazırlanmayı düşünüyorum. görüşlerinizi bekliyorum..

Senior Member Tolga19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: bilkent-odtü mühendis maaş?

Bende öğrenciyim ama iş hayatına ilişkin araştırdığım kadarıyla endüstri mühendisleri genelde kendi tercihlerinden üretimde çalışmadıkları için daha yüksek maaş alabilirlar.Çünkü türkiyede nedense finans ve pazarlama gibi bölümlerde daha çok maaş veriliyor ve daha çabuk yükseliniyor.Bilgisayar ve elektronik mezunlarını yüksek fiyatlarla işe başlatan firmalar biliyorum ama ne gibi kriterlere göre alıyorlardır onu bilmiyorum.
    Yüksek lisans ve doktorada da çalışacaksan onun yerine o kadar sene iş tecrübesi edinirsin daha iyi diye bir görüş var sanırım, ne kadar doğru bilemem.
    Not:elektronik en zor bölüm değildir.

Üye onur konya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    konya
    Konular
    7
    Bölümü
    Makine
    Tecrübe Puanı
    0

Cevap: bilkent-odtü mühendis maaş?

ÖNCELİKLE OKUYACAĞIN BÖLÜMLER İÇİN BİRLŞEY DİYEMEM.BEN EĞER Kİ MAKİNE MÜHDÜŞÜNÜYORSANIZ BU KONUDA SİZE ŞÖYLE BİLGİ VEREBİLİRİM.

SAECE ŞU FİKİRLER VEREBİLİRİM.ENDÜSTRİ TSE BELGELENDİRME İŞİ OLARAK ÇOK HARİKA BİR MESLEK SONRA KALİTE KONTROL SORUMLUSU GELİR.ELEKTRONİK BÖLÜMÜNÜ TEK TERCİH ETMM BEN OLSAM DAHA FAZLA ALANDA İŞ BULABİLMEK İÇİN ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK VEYA ELEKTRİK ELEKTRONİK DAHA TERCİHMDİR.BİLGİSAYA MÜHENDSİLERİNDEN DAHA ÇOK KAZAAN BİLGİSAYAR PROGAMCILARI BİLE VARDIR.İŞİNDEN İŞE GÖRE DEĞİŞİR.YAZILIM DONANIM VE TEKNİK İŞİNDEN DAHA İYİ BİR İŞTİR.MAAŞLAR DA ONA GÖRE ARTIRIM GÖSTERİR.ENDÜSTRİ İÇİN MASTER GEREKMEZ.BİLGİSAYAR İÇİN DOKTORA GEREKMEZ .ELEKTİRONİK İÇİN HEM MASTER HEM DOKTORANIN SANA GETİRİSİ VARDIR....
    EĞER Kİ OKUMAK İSTEMİYORSANIZ İKTİSAT YERİNE ÇALIŞMA EKONMOİSİNİ OKURUM VEYA BORSA UZMANLIĞI İÇİN UĞRAŞIRIM.MELSEK OLARAK GÜEL MESLEKLERDİR.İŞLETME BİR İŞ YERİ AÇMAK VEYA BİR İŞYERİNDE YÖNETİCİLİK POZİSYONLARI İÇİN UYGUNDUR.İŞLETME İÇİN EGE İNGİLİCE EN İYİ YERDİR.EĞER İ ÜİVRSİTE OLARAK DÜŞÜNÜRSENİ.AÇIKÖĞETİM OLARAK SADECE BUNLARI OKUMAYN. EK DERS OLARAK OKUYUN EĞER Kİ AÇIKOĞRETİM YAPACAKSANIZ.HUKUKU TAVSİYE ETMEM ÖĞRETİM SÜRESİ 5 YIL OLUP OKUMAK ZORDUR.KOMPLE ANAYASA MADDELERİNİ EZBERLETTİREN HOCALARIN BİLE ÇIKAR Kİ HAKKINDAN GELEMESZİN....

Senİn sÖyledİĞİn bÖlÜm bİtİrdİĞİn bÖlÜm,btİrdİĞİn Ünİversİte,ÇaliŞtiĞin İŞ yerİ,ÇaliŞtiĞin Şehİr olarak bİrÇok deĞİŞİklİk gÖsterİr.makİne mÜhendİslerİ olarak genel bİr Şekİlde İstatİstİk Çikarirsak durum u ŞÖyle Özetleyebİlİrİz.
    Genel durumlar :yanİ makİne mÜhendİslerİ-kalİte kontrol sorumlusu -ar-ge olarak ÇaliŞanlar vs. Benzerlerİ

İÇ anadolu bÖlgesİ -Özellİkle en İyİ maaŞ ankara ve kayserİden-2000-5000 arasi -makİne mÜhendİslerİ genel
    konya-eskİŞehİr 1200-3000 genel dİĞer İÇ anadolu vİlaetlerİ 1100-2500 genel
    ege bÖlgesİ manİsa ve kocaelİ cazİp.1700-5000 genel
    karadenİz samsun cazİp .1000-3000
    marmara İstanbul oldukÇa cazİp.2000-7000
    doĞu ve gÜneydoĞu anadolu dİyarbair gazİantep cazİp 1000-4000
    akdenİz 1200-3000 genelde sanayİden Çok turİzm aĞirliktadir.

Vasifsiz bİr makİn mÜhendİsİ genelde 3 Şekİlde bİr durum varidr
    1-İŞe pek alinmazlar
    2-İmza İÇİn blundurular 1000-15000
    3-İŞe alinirlar fakat pek faydalanamazlar 900-1500 arasi alirlar.
    Ar-ge Şefİ 3000-6000 arasi
    kalİte kontrol mÜdÜrÜ 3000-6000
    devlet memuru makİne mÜhendİsİ sondaj operatÖrlerİ 2300-3700 arasi
    genel 2000-4000
    kaynak mÜhendİslerİ olarak ÇaliŞan mak mÜh 1700-3400
    malzeme ve metalÜrjİ mÜhensİlerİ olarak ÇaliŞan makİn mÜh 1100-3500
    teknİk ressam olarak ÇaliŞan makİne mÜhendİslerİ
    Üretİm-proje-tasarim vs mÜdÜrÜ pozİsyonundakİ makİne mÜhendİslerİ 1300-5000
    depo sorumlusu olarak ÇaliŞan mak mÜh 1000-2500

yÜksk maaŞli makİne mÜhensİslerİ
    tse belgelendİrme uzmani 3000-7000
    İseg uzmani 3000-6000 c belgesİne sahİp 3000-8000 a belgesİne sahİp
    hvac-ohsas gİbİ proses mÜhendİslİĞİ pozİsyonundakİ mak mÜh 3400-7300
    genel mÜdÜr poİsyonundakİ makİne mÜh. 3700-9000 atÖlye mÜdÜrÜ-Şefİ mak mÜh 2500-4000 İmalat mÜdÜrÜ mak mÜh 2700-4000

maden mÜh pzoİsyonundakİ makİne mÜh. 2000-3000

cnc uzmani olarak ÇaliŞan makİnemÜh 3000-7000 (Özellİkler ankara ostİm sanayİ cok İyİ bİlen cnc proĞracisini İŞe aliŞ olarak 4000 tl belİrleyebİlİr.cnc de daha mÜhendİs yaklaŞim olarak yapan fİrmlar İÇİn mak mÜh tercİh edİlebİlİyor er ne kdar da makİne mÜh diŞinda kİŞİlerİ ÇaliŞtirsalar da ...(tso makİne mÜhendİlserİ 2013 mart ayi deĞerlendİrİlmesİ sektÖrÜn makİnemÜh İhİtyaci ve ÇaliŞma pozİsyonlarina ve yerler bÖlgeleree gÖre maaŞ alimlari İsİmlİ makalesİnden Özet haİnde alinmiŞtir.)

sen okul durumuna GÖRE MAAŞ ALIMLARINI İSTEMİŞSİN.ONU DA BELİRTELİM.MAKİNE MÜH. İÇİN OKULLARA GÖRE TAHMİNİ MAAŞ DURUMARI KİŞİDEN KİŞİYE FİRMAYA ORTAMA ŞEHRE VS HER TÜRLÜ DURUMA GÖRE DEĞİŞEBİLİR.BELLİ BİR KATEGORİLENDİRME YAPMAK YANLIŞ OLUR FAKAT BİR ARTISININ OLDUĞU DA MALUMDUR...

hayirli ÇaliŞmalar....
    Konu onur konya tarafından (26.05.2013 Saat 02:32 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin