8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Member erhancin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Tecrübe Puanı
    0

en zor makine muhendisliği??

arkadaşlar makine muhendisliği bolumunun en zor yada en kolay oldugu yerler nereler sizce..

Okulumda(hitit üniversitesi) 2.09 ortalamam var ve orta dereceli bi elemanım (bikaç dersimde kalıyor alttan :) 3.00 yapansa bölüm 1.si..

ama bazı ünilerde adam 2.80 ortalama yapıyo yıne orta dereceli ki dersi falan da kalmıyo bu yuzden (biraz kıl da olarak ;D ) merak ediyorum okuyan arkadaşların ortalamalarını ve okullarının zorlugu hakkında yorumlarını...

Junior Member ayhanxx2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: en zor makine muhendisliği??

ben otomotiv bölümü öğrtencisiyim dgs ile makina mühendisliğine geçmeyi düşünüyrum hangi üniversiteye gideyim bira z bilgi verirseniz çok iyiyi olur şimdiden teşekkürler

Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

beni bilgilendirecek birisi yoksa ben çıkıyorum

Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

erhencin biraz yardımcı olurmusun

Member erhancin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşım bizim uniden bahsedeyim zorluyolar yani (hitit uni.)
    ama dgs den gelenlere biraz yardımcı olduklarını duydum.. yine de çok çalışılması gereken bir okul..

Senior Member Mosyo_B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı erhancin Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar makine muhendisliği bolumunun en zor yada en kolay oldugu yerler nereler sizce..

Okulumda(hitit üniversitesi) 2.09 ortalamam var ve orta dereceli bi elemanım (bikaç dersimde kalıyor alttan :) 3.00 yapansa bölüm 1.si..

ama bazı ünilerde adam 2.80 ortalama yapıyo yıne orta dereceli ki dersi falan da kalmıyo bu yuzden (biraz kıl da olarak ;D ) merak ediyorum okuyan arkadaşların ortalamalarını ve okullarının zorlugu hakkında yorumlarını...
    Konu ile ilgili olarak şöyle diyebilirim, 3.00 ile bölüm birincisi olan bir bölüm içerisinde 3.00'ın üzerine çıkabilen öğrenci yok demektir ki bu da sadece bölümün zorluğundan kaynaklanacak diye bir kaide yoktur.

Bölümler, içerisindeki öğrenci profiline göre zor ya da kolaydır. Hiç bir bölüm yoktur ki, hiç öğrenci mezun etmesin. Mezuniyet oranları 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Eğer öğrenciler zorlanıyorsa hocalar olayları daha basite indirgemek, daha yüzeyselleştirmek zorunda kalacaktır. Bu durumda bazı okullar aya çıkarken bazıları yaya kalacak ama sonunda iki okuldan çıkan öğrenciler de makina mühendisi olacaklardır. Unutulmaması gereken bu farkın mutlaka hayatta yüze bir tokat gibi vuracağıdır. Ama eğitimin yaşı gerçekten de yoktur. Öğrencilikte aklı havada olan arkadaşlar, hayat içerisinde bu farkı yine bir öğrenci gibi çalışarak kapatabilirler.

Hatta şöyle diyebilirim ki her konuda ama her konuda kaynak bulmak artık işten değildir. Yeterki insan istesin...

Saygılar.

Senior Member Tolga19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle herkese merhabalar.Erhan arkadaşım ben Boğaziçi Üniversitesi makina müh 2. sınıfım.Makina bölümünün zorluğuyla ilgili şunları söylemek istiyorum, istendiği kadar zorlansın 3.00 bölüm birincisiyse hocaların misyon ve vizyonunda bir sıkıntı vardır.Çok zor sorulsa bile öyle BB üstü not alamayacağın dersler değil makina mühendisliği dersleri, öyle bir bölümde yok o kadar zor olsa ders değil tez olur zaten.Ya hoca size öğretmediği şeyleri soruyordur, ya derste aktif öğrenme sağlayamıyordur, ya kaynak sunamıyordur ya da not vermiyordur.
    Öğrencide de suç var tabi, mösyönün dediği gibi öğrenci profilide etken.Yeteri kadar çalışmayan, araştırma yapmayan kendini geliştirme yerine makina mühendisliğine ezberci yaklaşanlar, bu analitik dersleri içeren bölümde başarısız kalır.Bunların yanı sıra ÖSS çok etkili bir ayrım olmadığı için makina mühendisliği öğrenecek potansiyeli olmayan insanlarda bu bölüme girebiliyor, buda kötü notta etkili bir unsur.
    Son olarak başka okulları sormuşsun söyliyim, o kadar saçma dedikoduya karşın çoğu teknik üniversitede okuyan veya teknik üniversitelerden bizim okula geçem arkadaşım var, onlarında ne yaptığını biliyorum ve şunu söyleyebilirimki bizim okul ve odtüden daha zor makina mühendisliği olduğunu düşünmüyorum.Buna rağmen bu okullarda 3.5 üstü ortalama yapan insanlar görebilirsin, fakat bu durumda okullara suç atmak değilde bu adamların ne kadar diisplinli, çalışkan ve zeki olduğu gerçeğini kabul etmek lazım.Benim o tarz bölüm arkadaşlarım var, o yüzden söylüyorum.Bende diğer okullarda olupta, bizim okul zor sizinki kolay o yüzden adamlar öyle ortalama yapıyorlar diyenler gibi bu kadar zor bir mühendislik programında o tarz notların imkansız olduğunu düşünüyordum ama gördümki insan azmederse, çok ve düzenli çalışırsa, tabi gerekli zekada varsa yapabiliyor.

Senior Member Mosyo_B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

Tolga'ya kesinlikle katılıyorum. Arkadaşlar özellikle şuna dikkat çekmek isterim, Makina Mühendisliği dersleri öyle zor dersler değil. Yeter ki analitik yaklaşılabilinsin. Ezbere yönelinmesin. Çünkü anlaşılamayacak bir şey yok. Fizik konuşuyoruz, kimya konuşuyoruz, matematik konuşuyoruz. Dilimiz açık. Düşünüyoruz, yorumluyoruz, sonuca gidiyoruz. Eğer hayal etmek ve kurgulamak konusunda sıkıntı çekiyorsanız, her konuya gerçek hayattan örneklerle yaklaşın derim. Bu şekilde anlatılan konuları kavramak daha kolay olabilir. Bununla öğrencilerin kaçtığı bir konu da kitaplar. Kitaptan korkmayın arkadaşlar. Yabancı dil, Türkçe mutlaka kaynak edinin. Sadece ders notu ile ancak ders geçilebilir. Ama dersleri geçmek yetmez. Bilgi sahibi olmak şarttır. İyi bir mühendis, elinin altında her zaman yeterli kaynağı olan ve doğru kaynağa yönelebilen mühendistir.

Sitemizin kurucusu Ahmet Bey'le de bu konuyu tartışıyoruz. Böyle bir ortamı oluşturmak, mühendis adaylarını aydınlatmak ve onlarda "malesef bazı üniversitelerimizde yeteri kadar verilmeyen" mühendis farkındalığını, mühendislik konsantrasyonunu yaratmak istiyoruz.

Hepinize saygılar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin