Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası
Like Tree2Likes

Konu: biyerde terslik var

Senior Member Tolga19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: biyerde terslik var

Bence kalifiye eleman insan kaynakları çok gelişmiş firmalar dışında çok yanlış tanımlanıyor bu ülkede, hatta sozen arkadaşın yazdığı maddelerde bu yanlış tanımın bir göstergesi.Yeni mezun biri teknik resim okuyup dişli hesabı yapabilir iyi bir lisans eğitimi almışsa ama spesifik bir makina hakkında yorum yapmasını iş tecrübesi veya bir yetiştirme programına dahil olmadan nasıl bekleyebilirsiniz ki? Onu geçtim zaten ustalarla beraber mühendisin makinayı parçalaması ne alaka mühendislik eğitiminin neresinde böyle birşey varki mühendis kelimesi zaten latincede hesaplamaktan gelir.
    Bunların dışında mezun olur olmaz arge, teknik danışmanlık, mekanik taahüt ve fizibilite gibi masabaşı mühendisliğinde direk mezun olupta çalışılabilir.(Okulda cidden birşey öğrenilmişse). Ama fabrika ortamında başka bir disiplin ve tecrübe gerekir ve kurumsal dediğimiz firmaların espriside kariyer planlamalarıyla bu çizgiyi ayarlamalarıdır.
    Maaş konusuna gelecek olursak bu ülkede yeni mezun olup 2 bin- 3 bin tl ile mühendisliğe başlayanlar olduğuna göre(bunlar fabrika dışında saydığım işlerde olur genelde) bizim eksiğimiz nedir kendimizi nasıl daha iyi yetiştirelim diye düşünmeliyiz bence.Tabi ülkedeki aşrtlarda aşikar ne kadar kötü olduğu ona dediğim birşey yok.

Junior Member itfaiyeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Tecrübe Puanı
    0

bursa da arkadaşlar makine mühendisi ilanlarına sürekli gidiyorum bir işsiz olarak..adamlar bırak aklınızdan geçen fiyatı yeni mezunsanız veya tecrübeniz az ise ezmeye bile kalkıyolar ..ALLAH yardımcımız olsun.
    KAZANDIĞIMIZDAN  ÇOK  KAZANDIRDIKLARIMIZ  MAKBULDÜR

Üye empires - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Bölümü
    Makine
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşa canı gönülden katılıyorum... Ben 17 senelik bir mühendisim arıza çıkmadan belirli parametrelerle olası arızayı tespit edebilecek kadar da bu işi biliyorum... Daha öğreneceğimçok şey oldduğunu da inkar etmiyorum. Bugün bir ustanın yanında eline anahtarı alıp parça sökebilecek kadar bir keçenin montajının nasıl doğru olduğuna kadar öğrenmediğim ve yapmadığım iş kalmadı. Bir operatöre bir makine teslim etmeden önce ona o makinenin nasıl kullanılması gerektiğini bildiğimi hissettirecek kadar da makine kullanmaktayım. Bugün önerilen maaşlar çalıştırdığımız işçilerin mesaili ücretlerinin altında kalmaktadır. Sebep olarak diğer mühendislerin düşük alması gösterilmektedir. Ya hep beraber bu mesleği koruyalım ya da ben kendi adıma nerdeyse mesleğimi bırakıp "neden bir vinç operatörü olmayayım... iş varsa çalışırım işi yoksa yatarım... mesai yaparücretini de paşa paşa alırım... Ne de olsa mühendis olarak dünya kadar makinenin ve personelin sorumluluğunu alacağımı bana sorumluluk için tek bir makine yeter..." düşüncesi git gide hakim olmakta...Eskiden şantiyelere gidilirdi işi fazla da olsa iyi ücretleri olduğu için şimdi onlarda da iş kalmadı. 2 hafta çalışıp 1 gün ıstırahat edeceksiniz; günlük çalışma saatleriniz doğal olarak sınırsız olacak ve ücret sabit ve düşük olacak...Bu yüzden mesleğin bir itibarı vardı ve olmalı ve bu da korunmalı düşüncesindeyim.

"okuldan yeni mezun olsak ve yeterli tecrübemiz olmasa dahi 1500 tl nin altında bir maasla işe başlanılması doğru değil. bizim de bu kabul etmemizde doğru değildir. iş yerinde mühendis tüm sorumlulukları üzerinde toplayan yönetici konumundadır; o nedenle işi ağır ve yoğundur. ne kadar tecrübesiz olsada yöneteci ve teknik sorumlu olarak altında calısanlardan ve konumu itibarıyla düşük bir maaş alması kabul edilemez. bu seviyede baslaması bir mühendisi daha da ilerlemesine pozitif düşümesine yol açar ve ortaya kaliteli işler cıkar. diğer türlü piyasada gördüğümüz üzere bircok muhendisin kendi mesleklerının dısında baska işlerle uğrasmalarına yol acmakta bu mesleğinde kalitesini düşürmekte bir etkendir. mühendis olarak kendimizi asla küçümsememeli diretmeliyiz.

ben makina mühendisi olarak ta mak. müh. odasının ve diğer m.ler odalarının bu maaş konıusunda bir çalısma yapmaları gerektiğini düşünüyorum. bir doktor gibi bizimde ayrıcalıklı bir statümüz vardır. bu olay sadece maaslar da değil eğitim de de üzerinde durulması gerekir. örneğin bir mühendisin mühendis yetkisini lisans eğitiminden sonra 2 sene bir staj sonucunda caba verilerek alınması gerektiğini düşünüyorum. bu gibi çalısmalarla zaten eminim mühendilik mesleğinin kalitesi artırılabilir..."

Senior Member Mosyo_B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar,

Kendini iyi yetiştirmiş bir mühendis, her zaman iyi para kazanma şansına sahiptir. Bununla birlikte geleceği de deneyimleri ile orantılı olarak parlaktır.

Sakın tedirgin olmayın. Çok şey öğrenip iyi deneyim kazandığınızı düşündüğünüz yerde az paraya da çalışırsınız. Okul buna en uç örnektir. 4 sene 5 sene atıl beklersiniz çünkü yatırımınız geleceğinizedir. Ancak hiçbir şey öğrenmeyip çalışmış olmak için çalışıyorsanız ve az para kazanıyorsanız, o deneyim size hiçbir şey katmayacak, vaktiniz boşa geçmiş olacaktır.

Herşeyi bir yana koyarsak arz talep dengelerini bizlerin oluşturduğunu asla unutmayalım. Az paraya çalışmayı kabul edecek mühendisler olduğu sürece, az paraya çalıştırmayı isteyen iş verenler de var olacaktır.

Sonuç olarak elinizden geldiği kadar kendinizi "gerçekten" geliştirebileceğiniz işlere yönelmenizi ve hak ettiğinizi düşündüğünüz gelirin altında çalışmayı kabul etmemenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla,

B.

Junior Member sanas26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

mesleki bilgin dışında bir işe başvuruken ikna ve kendi karakterist özelliklerinde önemli.eğer ikna kuvvetin az sa ve çekimser davranışlara sahipsen karşı tarafa iyi bir izlenim veremezsin.öyle bir izlenmim verebilmelisin ki senin her türlü işin üstesinden gelebileceğine inanmaları gerekir.tabi bu işe yeni başlarken belirtebilecek bi durum değil.ama maaşa önem vermeyip başlamalısın ve yaptıklarınla maaşının paralel gittiğini göreceksin.herşey sende bitiyor..
    ama bunlardan yoksun isen çömez bir maaşa talim kalırısn...

Senior Member Mosyo_B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı sanas26 Nickli Üyeden Alıntı
    mesleki bilgin dışında bir işe başvuruken ikna ve kendi karakterist özelliklerinde önemli.eğer ikna kuvvetin az sa ve çekimser davranışlara sahipsen karşı tarafa iyi bir izlenim veremezsin.öyle bir izlenmim verebilmelisin ki senin her türlü işin üstesinden gelebileceğine inanmaları gerekir.tabi bu işe yeni başlarken belirtebilecek bi durum değil.ama maaşa önem vermeyip başlamalısın ve yaptıklarınla maaşının paralel gittiğini göreceksin.herşey sende bitiyor..
    ama bunlardan yoksun isen çömez bir maaşa talim kalırısn...
    Dediğiniz gibi eğer kendini satmayı bilmezsen, bildiklerini kullanamazsan bildiklerinizle de paralel gitmez maaşınız.

İnsan kendini ispat edebilmeli. Gereklilik yaratabilmeli. Bunu yaparken de kimsenin önünü kapayarak değil, tam tersine aça aça yapabilmeli. Ancak o zaman o insan yükselebilir.

Junior Member oem-gizemcamur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

ben de yeni mezun bir mühendisim,bizim sektörde malesef erkeklere tanındığı kadar bayanlara şans tanınmıyor.bayan olmanın birşey farkettiğini düşünmüyorum ayrıcalık ya da dezavantaj açısından ama patronlara göre bayanlar argede çalışır ya da ürün pazarlar.çok az şirket bayanlara üretimde yer veriyor.
    ben de deneyim kazanmak için düşük ücreti kabul edenlerdenim,ilk başlarda kendimi kötü hissetsem de bir süre sonra patrona hak vermeye başladım.onlar da riske atmak istemiyorlar en azından deneme sürelerinde minumum masrafla geçirmek istiyorlar.
    ahşap sağlıktır....

Üye shado5143 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Bölümü
    Makine
    Tecrübe Puanı
    0

Cevap: biyerde terslik var

Görüyorum da 2 sene öncede aynı maaşlardan bahsediliyormuş. sene 2013 ve yeni mezun mühendis olarak önerilen maaş gene 1500 tl.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin