Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Member blueflame08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

GEZEGENLERDE YAŞAM

merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi birkaç ülke güneş sistemi içindeki gezegenlerde yaşam formu aramakta. su varsa yaşamda vardır mantığı ile ilk bakılan madde su veya bileşenleridir.bu iş için inanılmaz paralar harcandığını tahmin ediyorum. şimdi sormak istediğim soru şu; yaşam aramak yerine yaşam götürmek daha kolay değilmidir. bir canlının yaşaması için gerekli olan atmosfer ve diğer maddeleri yapay olarak oluşturmak mümkün müdür? duymak istediğim örnek bir cevap yazıyorum; bana göre yapay yaşam projesi bir noktadan başlatılıp başka bir noktada son bulmalı ve arada birçok katman olmalı. önce bir atmosfer oluşturmak için bir hücreli ve aşırı şartlara adapte olmuş canlılar kullanılabilir bunlar oksijensiz solunum yapan ve gezegenlerdeki gazları parçalayan (karbondioksit sulfur gibi) böylece bir üst canlı için ortam sağlanabilir.gerekli ortam olduğunda 2. canlı ve böle giderek belkide önce bir fanus içinde daha sonra daha buyuk bir alanda ilerleyerek. sizce böyle bir şey mümkün müdür? sizin düşünceniz nedir? konu alakasız gelebilir ama benim merak ettiğim ve bence önemli bir konu...ilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum. teşekkürler

Senior Member Mosyo_B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

Ynt: GEZEGENLERDE YAŞAM

Güzel bir beyin fırtınası esecek gibi burada...

Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

yaprak bile oynamıyor

Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

harbiden

ya uzayda hayat var mıdır desen burası fıldır fıldır dönerdi...

Junior Member ibozuzu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba, Aslında sorun oraya hayat ya da yaşamın devamlılığını saglamak degil bence. Ki bu yönde yapılan calismalarda var. ama bildigin gibi yani su parcalayan bunu yapan yasam formlari bile dönüp dolasim bir cok faktöre ihtiyaci olan canlılar söz gelimi extrem kosullara ayak uydurabilen Arkea bakteriler felan olabilir. Ve böyle sürekliligi kılmak cok zor bir ve uzun zamanlar alacak birsey. ve sadece aslinda olay oraya sadece su gibi formlar aramak degil bunun altin bence tabi bir cok etmen var. özellikle maden gibi rezervler tabi burda kömür vs gibi seylerden bahsetmiyoruz... Yani olay sadece yasam var mi yok mu diye persfektifte bakmak dogru degil. o Birazda isin kılıfı olsa gerek.

Konular
    16
    Tecrübe Puanı
    0

Evet, katılıyorum... Kapitalist sistemde her ilerleme girişimi, her iyilik, her yardım hepsi ama hepsi birer "yatırım".

Konular
    8
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ibozuzu Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba, Aslında sorun oraya hayat ya da yaşamın devamlılığını saglamak degil bence. Ki bu yönde yapılan calismalarda var. ama bildigin gibi yani su parcalayan bunu yapan yasam formlari bile dönüp dolasim bir cok faktöre ihtiyaci olan canlılar söz gelimi extrem kosullara ayak uydurabilen Arkea bakteriler felan olabilir. Ve böyle sürekliligi kılmak cok zor bir ve uzun zamanlar alacak birsey. ve sadece aslinda olay oraya sadece su gibi formlar aramak degil bunun altin bence tabi bir cok etmen var. özellikle maden gibi rezervler tabi burda kömür vs gibi seylerden bahsetmiyoruz... Yani olay sadece yasam var mi yok mu diye persfektifte bakmak dogru degil. o Birazda isin kılıfı olsa gerek.
    yorum için teşekkür ederim, diğer ülkelerin politikası tam olarak nedir bilmiyorum ama bu iş için çok para döktüklerini biliyorum.uzay ve gezegen bilimi konusunda çok ileri düzeydeler.bunlar bi kenera benim öğrenmek istediğim burada üretilecek senaryolar.Benim senaryom yukarıda belirttiğim ve seninde yazdığın gibi işe bakterilerle başlamak, eğer başka bir gezgende hayat söz konusu olacaksa, bunu sağlayacak püf noktayı aramızdan birisi belkide yakalamış olabilir. Bazı şeyler çok kolay görünsede bunları farketmek binlerce yıl almıştır; ama artık bu süreci hızlandıracak bir çok imkanımız var.Uzayda cevap bekleyen birçok soru, keşfedilecek çok yer var. birçok insan bu soruların cevabını arıyorsa eğer,bunda bir iş var demektir.Artık bizde bu yönde çalışmalar yapmalıyız.Mühendislik yetilerinizi tam anlamıyla konuşturacağınız bir alandır.Bilim kurgu olarak değerlendirilebilir ama benim gelecek gördüğüm bir alan

Junior Member flzf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

yaşamdan kasıt insan yaşamı ise çok zahmetli bir iş olacaktır okjijen azot fosfat dögüleri mantarlar yosunlar su bitkiler tek hücreliler bitkiler vs doğru yerlere doğru şekilde yerleştirilirse neden olmasın.

Junior Member iceberg0988 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba arkadaşlar,
    Ben foruma yeni üye oldum da konu ilgimi çekti uzun süre geçmiş olmasına rağmen bende yorum yazmak istedim.
    Başka bir gezegende yaşam oluşturmak.Birincil türlerle başlamak ve sonra yaşamaya uygun bir ortam oluşturmak.Ama uygun toprak, hava ve su koşulları bunlar bence sonradan oluşturulacak koşullar değil. Uygun toprak olmazsa bakteriler, bitkiler yaşayamazsa gerekli dönüşümler sağlanamazsa zaten yaşam oluşamaz. blueflame08 dediklerinde aslında çok haklısın aramak yerine yenisini oluşturmak her ne kadar doğru gibi gözükse de uygun koşullara sahip gezegen bulunamadığı sürece yaşam oluşamaz.Önemli olanda yaşam götürmek değil yaşamın devamlılığını sağlamaktır bence

Member nickney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Tecrübe Puanı
    0

dinlerseniz bir söz de ben etmek isterim ağalar
    arkadaşın biri, uzaya yaşam götürmekten bahsetmiş en baştan tek hücrelilerden başlamaktan filan... bence bunu zaten denemişlerdir denememiş olsalar bile açıkcası bunun yapılması biraz saçma olurdu. dünya koşullarındaki en dayanıklı hücrelerin spor hücrelerinin olduğunu iddia eden ve bu sporların dahi uzay koşularına dayanamadıkları söyleyen adamların çıkıpta bakterilerle uğraşacaklarını pek zannetmiyorum ama ihtimal odur ki denemişte olabilirler. olayın diğer bir boyutu ise bu dünyadaki geçer koşulların uzayda da olacak olması. ben yaşamak için havaya suya v.s muhtacım ama bu yaratıklar ne kadar muhtaçlar ? bence yine en mantıklısı yaşam kurmaya çalışmak yerine yaşam izlerini aramaktır

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin

Konuyu Favori Sayfanıza Ekleyin